W podróż przez Tczew – fizycznie i w wyobraźni – zapuściliśmy się latem tego roku. W upalny, sierpniowy dzień odkrywaliśmy atrakcje w Tczewie – wędrowaliśmy po muzeach, odkrywaliśmy architektoniczne zakamarki, a potem szukaliśmy schronienia w chłodnym kościele. Z naszej wędrówki ułożyliśmy dla Ciebie plan spaceru na jeden dzień. Akurat tyle, żeby poczuć klimat miasta i poczuć apetyt na dalsze odkrywanie Kociewia.
Po latach wracam do Tczewa jako turystka
Nie chce mi się wierzyć, że przez tyle lat moich praktyk w jednej z tczewskich kancelarii nie chciało mi się iść na Stare Miasto i go pozwiedzać. Pewnie dlatego, że wtedy nie wiedziałam jeszcze, że poznam Maćka, założymy razem blog i pokocham odkrywanie tajemnic polskich miast i miasteczek. Wróciłam tu więc po latach, z bagażem wspomnień, mężem, aparatem i mocnym postanowieniem napisania blogowego przewodnika po najciekawszych obiektach Tczewa.Co zwiedzić w Tczewie? Zobacz nasz plan!
Do Tczewa wróciłam dzięki Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE, z którą wyruszaliśmy w drogę już kilka razy.Z naszej wycieczki ułożyłam jednodniowy plan zwiedzania miasta z najciekawszymi atrakcjami w Tczewie, którym chcę się dziś z Tobą podzielić. Mam nadzieję, że dzięki niemu Ty też poznasz historię Tczewa i odkryjesz historię niezwykłego mostu, który w połowie XIX wieku był najdłuższym mostem kontynentalnej Europy. Poznasz sylwetki Honorowych Obywateli miasta i dowiesz się, co wspólnego Tczew ma z Gdynią i morzem.
Dziś dzielimy się z Tobą opowiadaniami, zdjęciami i pomysłami na 11 miejsc i atrakcji, od których warto zacząć zwiedzanie Tczewa. Na początek wystarczy Ci jeden dzień.
Tczew: atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
Zwiedzając Tczew z naszym planem wycieczki odkryjesz historię Tczewa i odkryjesz historię niezwykłego mostu, który w połowie XIX wieku był najdłuższym mostem kontynentalnej Europy. Poznasz sylwetki Honorowych Obywateli miasta i dowiesz się, co wspólnego Tczew ma z Gdynią i morzem
- 1. Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej na start
- 2. Muzeum Wisły - jedyne muzeum w Polsce o królowej rzek
- 3. Fabryka Sztuk i multimedialne wystawy
- 4. Centrum Konserwacji Wraków Statków - atrakcja, którą można zwiedzać
- 5. Ławeczka z Romanem Landowskim - odpocznij przy autorze kociewskiego bedekera
- 6. Dawne Łaźnie Miejskie przy ul. Łaziennej w Tczewie
- 7. Wystawa ku pamięci tczewskiego olimpijczyka Kazimierza Zimnego
- 8. Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego z ciemnoskórym aniołem
- 9. Plac gen. Józefa Hallera - odpocznij na ławce
- 10. Panorama Wisły z Bulwaru Nadwiślańskiego - co za widoki!
- 11. Słynne Mosty Tczewskie - zabytek z ciekawą historią
- BONUS! Weszliśmy na teren zamkniętego Mostu Tczewskiego!
1. Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej na start
Jeśli wyobrazisz sobie, że masz do wykonania misję odkrycia najciekawszych miejsc w Tczewie, to na tajemniczej kartce, którą dostajesz od swojego przełożonego niczym James Bond od M, widnieje jeden adres: ul. 30 Stycznia 4. To Twój pierwszy cel. Tam dostaniesz dalsze instrukcje. Wyda Ci je Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej prowadzony przez LOT KOCIEWIE (otwarty od poniedziałku do piątku). Poproś o mapę Tczewa, darmowy przewodnik "Ruszaj w drogę na Kociewie" i zapytaj, co warto zobaczyć w mieście i jakie atrakcje zwiedzić. Może się okazać, że nasze propozycje to tylko preludium do innych nieodkrytych jeszcze historii.Pewnie dowiesz się w ośrodku, że Ruszaj w Drogę! nie opisało jeszcze takich atrakcji jak mural słynnego tczewianina Alfreda Eisenstaedt’a, Amfiteatr im. Grzegorza Ciechowskiego, czy zabytkowa wieża ciśnień. Nie możemy Ci jednak opowiedzieć wszystkiego, bo wtedy nie miałbyś dodatkowych niespodzianek.
Oprócz ośrodka informacji, w tym samym kompleksie dawnych pofabrycznych budynków znajdziesz jeszcze dwie placówki, których zwiedzanie zajmie Ci od jednej do trzech godzin. Wszystko zależy od tego, jak bardzo interesuje Cię nadwiślańska historia miasta oraz rozkwit Tczewa pomiędzy dwiema największymi wojnami. Te atrakcje turystyczne to Muzeum Wisły i Fabryka Sztuk. Do każdej z nich kupisz osobny bilet, ale wejście do obu prowadzi z tego samego korytarza. Nie ma szans, żebyś się zgubił.
2. Muzeum Wisły - jedyne muzeum w Polsce o królowej rzek
Muzeum Wisły to jedno z nielicznych w Polsce i na świecie muzeum, którego tematem przewodnim jest rzeka. Rozwój Tczewa bardzo był od królowej polskich rzek uzależniony. Z tablic informacyjnych dowiesz się, jakie towary przypływały Wisłą do Tczewa, jak je odmierzano i na jakich statkach zawijały do rzecznego portu, który z uwagi na bliskość do morza i braku polskiego portu nad Bałtykiem, w 1928 roku otrzymał rangę portu morskiego. Niestety Tczew zdeklasowała Gdynia, która wybudowała port nad samym morzem i tym samym w Tczewie znowu miał być „tylko” port rzeczny.Kiedy wejdziesz na górne partie muzeum nie powinno Cię już dziwić, że część wystawy poświęcona jest portowi morskiemu w Tczewie i Szkole Morskiej w Tczewie. Bo to właśnie tutaj powstała pierwsza w wolnej Polsce Szkoła Morska, która dopiero w 1930 roku została przeniesiona do Gdyni. Inicjatorem powstania i dyrektorem utworzonej w 1920 roku szkoły morskiej w Tczewie był kmdr. inż. Antoni Garnuszewski. To jego imię i nazwisko widnieje na jednej z makiet statków w muzeum i dlatego jedna z dzielnic Tczewa tak się też nazywa.
Z eksponatów Muzeum Wisły mnie najbardziej zainteresował pewien pierścień. To replika, bo oryginał wpadł pomiędzy morskie fale w okolicach Pucka 10 lutego 1920 roku. Cisnął nim generał Józef Haller, który w ten sposób „zaślubił Polskę z morzem” po odzyskaniu niepodległości. Dowódca „Błękitnej Armii”, która po podpisaniu Traktatu Wersalskiego odbierała polskie ziemie i placówki od wojsk pruskich, przybył także do Tczewa. Został uwieczniony na archiwalnych zdjęciach przed budynkiem tczewskiego starostwa, pod które przybył 30 stycznia 1920 r. O tej postaci więcej dowiesz się w Fabryce Sztuk. Mnie jego historia bardzo zainteresowała, i to nie tylko dlatego, że był przystojnym facetem.
3. Fabryka Sztuk i multimedialne wystawy
Fabryka Sztuk to jednocześnie atrakcja turystyczna i instytucja kulturalna. Organizuje mnóstwo imprez kulturalnych i artystycznych, wystaw, prezentacji, lekcji dla dzieci i młodzieży oraz kursów dla dorosłych. A w pofabrycznych budynkach, pod świetnie znanym Ci już adresem 30 stycznia 4, instaluje multimedialne wystawy, które co jakiś czas się zmieniają. My trafiliśmy na wystawę „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”. Jeśli chcesz ją zobaczyć, radzę się spieszyć. Szczególnie, że wejście jest darmowe. Masz czas do końca grudnia 2018 r. Potem organizatorzy zmienią wystawę i znowu czymś zaskoczą.Wystawa w Fabryce Sztuk była niczym podróż w kapsule czasu. Zaczynaliśmy od wizyty na peronie kolejowym w Tczewie, potem oglądaliśmy przywitanie Błękitnej Armii gen. Hallera, odwiedziliśmy warsztaty rzemieślnicze i kupieckie, poznaliśmy wybitne postacie historii miasta i podziwialiśmy makietę przedwojennego Tczewa. Po wyjściu z wystawy wiedzieliśmy już jak mieszkali i co robili mieszkańcy miasta pomiędzy wojnami, wyobrażaliśmy sobie przyspieszenie z jakim rozwijał się przemysł, handel i kultura. Jakie znaczenie miało otwarcie Szkoły Morskiej i położenie Tczewa na ważnym kolejowym szlaku komunikacyjnym.
Ty też z taką dawką informacji będziesz gotowy do dalszej drogi i poznawania kolejnych fragmentów historii miasta. A skoro dotąd tyle było już mowy o rzece i morzu, to zanim wyruszysz w kierunku Starego Miasta, przejdź jeszcze przez podwórko Fabryki Sztuk i zobacz, jak konserwuje się wraki statków.
4. Centrum Konserwacji Wraków Statków - atrakcja, którą można zwiedzać
W lipcu 2016 r. dla turystów i młodzieży szkolnej zostało otwarte Centrum Konserwacji Wraków Statków przy ul. Paderewskiego 24, które szybko stało się popularną atrakcją w Tczewie. Oboje z Maćkiem byliśmy bardzo zaintrygowani, co można zobaczyć w takiej placówce. Podobno to jedno z niewielu takich miejsc na świecie.Pod ścianą piętrzą się przymocowane do niej aż do wysokości sufitu łodzie z całego świata. Inne stoją wyeksponowane na podłodze. Wśród eksponatów najpiękniejsze zabytkowe polskie jachty „Opty”, „Dal” i „Kumka IV”. Nad pracownią konserwatorską znajduje się taras, z którego można „podglądać” pracę specjalistów. Przywracają tu oni do życia drewniane elementy, które wypluło morze. To wraki statków i łodzi. Niestety ponieważ byliśmy tu w weekend, nie mogliśmy na żywo obserwować przywracania do życia tych reliktów przeszłości, ale podobno młodzież przychodząca tu na lekcje muzealne jest zachwycona. Jeszcze bardziej, gdy na elektronicznych ekranach może uruchomić galerię i oglądać zdjęcia wraków wykonane w ich naturalnym środowisku – czyli kilometry pod wodą.
5. Ławeczka z Romanem Landowskim - odpocznij przy autorze kociewskiego bedekera
Mając już jako takie pojęcie o historii miasta i jego związkach z Wisłą i morzem, czas wyruszyć w dalszą wędrówkę. Po wyjściu z Centrum Konserwacji Wraków Statków skieruj się do ronda przed Urzędem Miejskim, a stamtąd skręć w spacerowy deptak na ul. J. Dąbrowskiego. Dojdziesz nim do ławeczki, na której przysiadł Roman Landowski.- Kim był Roman Landowski?
- Roman Landowski to kociewski regionalista i postać zasłużona dla kultury Kociewia. Całe swoje życie związany był z książką i kulturą. Był m.in. księgarzem, bibliotekarzem, edytorem i publicystą. Założył w Tczewie Scenę Literacką „Propozycje”, a także redagował „Kociewski Magazyn Regionalny”. Jest też autorem książkowego kociewskiego bedekera. Za te zasługi w 2003 r. Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela, a 10 lat później, już po śmierci poety, ustawiła na deptaku dedykowaną mu ławeczkę.
Możesz odpocząć chwilę przy Romanie, żeby za chwilę iść dalej, do budynku Dawnych Łaźni Miejskich i kolejnych wystaw Fabryki Sztuki.
6. Dawne Łaźnie Miejskie przy ul. Łaziennej w Tczewie
Z deptaka najlepiej przejść jedną z bocznych uliczek w lewo, żeby dojść na ulicę Łazienną. Jak widzisz już nazwa ulicy sugeruje, że staniesz przy niej przed budynkiem Dawnych Łaźni Miejskich. Dziś pod numerem 14 w prywatnych pomieszczeniach mieszczą się kancelarie i firmy, ale jeszcze w czasach PRL funkcjonowały tu Miejskie Łazienki.Ich budowę ufundował w 1912 roku Herman Scheffler, radca sanitarny i lekarz tczewskich kolejarzy. Zaniepokojony stanem higieny w mieście umożliwił mieszkańcom zabiegi pielęgnacyjne w rzymskiej łaźni parowej, na basenie, w kabinach kąpielowych z wannami i pod prysznicami. Ponieważ łaźnie służyły także wypoczynkowi mieszkańców, umieszczono w nich kabiny wypoczynkowe, a także gabinety, w których mogli oni korzystać z zabiegów termicznych, m.in. kąpieli błotnych i masaży. W czasach, gdy w każdym domu pojawił się kran z wodą i prysznic lub wanna, łaźnie straciły na popularności i dziś nie ma już po nich śladu, poza tablicą informacyjną umieszczoną przed budynkiem, przed którym stoisz.
7. Wystawa ku pamięci tczewskiego olimpijczyka Kazimierza Zimnego
Spod budynku Dawnych Łaźni już tylko krok dzieli Cię od ulicy Podmurnej, w której znajdziesz kolejne wystawy zorganizowane przez Fabrykę Sztuk. Pierwsza z nich wspomina postać świetnego, tczewskiego olimpijczyka Kazimierza Zimnego – lekkoatlety, długodystansowca, medalisty olimpijskiego z Rzymu w 1960 roku w biegu na 5 km, od 2015 r. Honorowego Obywatela Tczewa. Na ścianach wiszą oprawione w duże ramy zdjęcia sportowca, a w gablotach jego buty i medale. Jest też tablica informacyjna z najważniejszymi osiągnięciami Zimnego. Budujące jest to, że Tczew pamięta o swoich słynnych mieszkańcach, o czym przekonaliśmy się jeszcze wielokrotnie na szlaku naszej wędrówki.Na drugiej wystawie w kamienicy Fabryki Sztuk poczujesz już czasy wojen napoleońskich. Obrazy i zaaranżowane scenki z wykorzystaniem manekinów przeniosą Cię w klimat „Wielkiej wojny w małym mieście”, czyli bitwy o Tczew w 1807 r. pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. Co dwa lata Fabryka Sztuk organizuje inscenizację tej bitwy. Ostatnia była w lutym 2016 roku. Następną szykują na 24 lutego 2018 r. Może warto na nią zapolować?
8. Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego z ciemnoskórym aniołem
Jeśli masz już dość wojen i bitew, czas przejść się do kościoła farnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Z zewnątrz kościół to monumentalna, ceglana świątynia. W środku spodobają Ci się ołtarz główny oraz ambona. Na ambonie zwróć uwagę na nagie postacie na jej szczycie – to personifikacje ras ludzkich. Najbardziej rzuca się w oczy ciemnoskóry anioł z koroną z liści na głowie i takąż opaską na biodrach. Razem z pozostałymi kolegami na swych barkach podtrzymują niebieską kulę – ziemię, będącą domem wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry, rasę czy religię.W kościele rozejrzyj się uważnie dookoła. Zwróć uwagę na misterne wykonanie ołtarza, na malowidła, na boczne figury Sambora II i Mestwina. Wyposażenie świątyni to także niezły kawał historii miasta i regionu.
9. Plac gen. Józefa Hallera - odpocznij na ławce
Z kościoła już tylko kilka kroków dzieli Cię do placu gen. Józefa Hallera. Dowiedziałeś się już dlaczego ta postać jest ważna dla Tczewa. Czas, żebyś odkrył, co to za kolorowe linie przecinają plac prostopadle i równolegle. Dziś centrum placu zdominowała tzw. kociewska fontanna, czyli pionowe strugi wody wytryskujące na płyty chodnikowe.Kiedyś w tym miejscu stał ratusz. Jedyny ślad po tym budynku, to właśnie te czerwone cegły, odznaczające jego dawny rzut. Na placu gen. J. Hallera usiądź wygodnie na ławce i rozejrzyj się dookoła. Widzisz te różnokolorowe kamienice? Zwróć uwagę na ich elewacje, na rzeźby i figury na ich szczytach. Wyobraź sobie, że tak wyglądała większa część zabudowy dawnego Tczewa. Zanim zniszczyły go wojny.
Ciekawostką dla spostrzegawczych są jeszcze postaci czterech pór roku, które co kwartał zajmują swoje miejsce na cokole na placu gen. Hallera. A wszystkie cztery przez cały rok zdobią szczyt kamienicy przy ul. Hallera 8. Ciekawe, którą postać zobaczysz, gdy przyjedziesz do Tczewa? Daj znać :)
10. Panorama Wisły z Bulwaru Nadwiślańskiego - co za widoki!
Z placu idź dalej w kierunku Wisły, na przykład ulicą Podgórną. Tędy bez trudu już trafisz na Bulwar Nadwiślański im. księcia Sambora II. Z tego miejsca roztacza się kojący widok na Wisłę. Nic dziwnego, że zainstalowano tu także taras widokowy.Renowacja nabrzeża Wisły to inwestycja sprzed kilku lat. Miejsce było bardzo potrzebne mieszkańcom Tczewa. Dziś ściągają tu tłumnie w weekendy i letnie, ciepłe wieczory. Jest gdzie usiąść, co zjeść, jest wielki plac zabaw dla dzieci i oczywiście cieszące oko widoki. A cała ta zabawa i przyjemności toczą się w pobliżu największego zabytku Tczewa, pod który zaraz podejdziesz.
11. Słynne Mosty Tczewskie - zabytek z ciekawą historią
- Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa
- To założone w Stanach Zjednoczonych w 1852 r. stowarzyszenie zrzeszające inżynierów budownictwa. Ma ponad 150 tys. członków w 177 krajach świata. Jego wizja głosi, że inżynierowi lądowi są światowymi liderami budującymi lepszą jakość życia, a w jego misję wpisany jest m.in. postęp inżynierii lądowej i ochrona bezpieczeństwa oraz dobrobytu społeczeństw. Organizacja szkoli swoich członków i dba o najwyższe standardy w inżynierii budowlanej. W swoich działaniach promuje profesjonalizm i zaawansowaną technologię, rozwija kompetencje liderów inżynierii lądowej i zachęca do uczenia się przez całe życie.
Mosty wysadzono po raz pierwszy w 1939 roku – zrobiło to wojsko polskie w dniu rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Tym samym spowolniły nieprzyjaciela nacierającego od strony Wolnego Miasta Gdańska, tj. od strony Lisewa, na kilka tygodni. Drugi raz mosty wysadzili w 1945 roku sami Niemcy. Powodem była zbliżająca się Armia Czerwona. Historia obu mostów przeplata się pomiędzy latami niszczenia i odbudowy.
Gdzie nocować w Tczewie?
Często prosisz nas o polecenie najlepszego miejsca na nocleg. To trudne - standard noclegów szybko się zmienia, a i każdy ma inne oczekiwania. My zwykle wybieramy agroturystyki, prywatne pokoje, a ostatnio także apartamenty w prywatnych mieszkaniach. Sami od wielu lat korzystamy z serwisu rezerwacyjnego Booking, sugerując się opiniami innych użytkowników. Ten serwis stał się dla nas tak pomocny, że przystąpiliśmy do jego programu partnerskiego. Teraz kiedy zamawiasz nocleg przez Booking i zrobisz to przez nasz link polecający, to serwis przekaże nam prowizję od każdego opłaconego przez Ciebie noclegu. Będzie nam ogromnie miło, jeśli będziesz korzystać z naszego linku polecającego za każdym razem, gdy rezerwujesz nocleg. W ten sposób bardzo pomożesz Fundacji Ruszaj w Drogę! i przyczynisz się do promowania turystyki w Polsce.BONUS! Weszliśmy na teren zamkniętego Mostu Tczewskiego!
Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tczewie i LOT KOCIEWIE mogliśmy przespacerować się remontowanym Mostem Tczewskim – tym drogowym. To było niesamowite przeżycie. Szliśmy wzdłuż okratowanego tunelu, a promienie słoneczne na przemian z cieniem igrały na naszych twarzach. Potem przekroczyliśmy barierkę i zewnętrzną kładką podeszliśmy pod wieżyczkę. Przy wejściu, na cegłach, ołówkami, długopisami i innymi przyborami piśmienniczymi widniały dziesiątki, jeśli nie setki podpisów. Niektóre pochodziły z odległej czasoprzestrzeni. Weszliśmy do środka wieżyczki, a potem wyszliśmy na łącznik łączący ją z sąsiadką. Stąd rozciągał się ładny widok na Tczew, Wisłę i geometryczną perspektywę mostu pod nami.Takiego Tczewa nie znaliśmy
Tczew bardzo się zmienia, co mogłam zaobserwować osobiście. Jako dziecko przyjeżdżałam tu często do mojej matki chrzestnej, potem pracowałam tu na praktykach, teraz wracam jako turystka. Miasto pięknieje. Wystarczy spojrzeć na odnowiony dworzec, na pojawiające się w przestrzeni miasta nazwy nawiązujące do Kociewia, na wystawy i inicjatywy kulturalne.W tym przewodniku pokazaliśmy Ci najciekawsze naszym zdaniem miejsca, do których warto zapuścić się w Tczewie. Na pewno jeśli zapytasz lokalnych przewodników, albo zajdziesz do informacji turystycznej, o której pisaliśmy w punkcie pierwszym, dowiesz się o kolejnych zakamarkach i ciekawostkach, które w mieście warto odkryć.
Mam nadzieję, że wrócisz do nas i podzielisz się w komentarzu jakie pomysły na jeden dzień w Tczewie udało Ci się zrealizować.
na zdjęciach piękny... w rzeczywistości brudny, szary, pełen pijaczków. "Rynek" zaniedbany, nie ma nawet gdzie napić się kawy. Brzydkie i smutne miasto :(
OdpowiedzUsuńdo komentarza z dn.28.11.18 powiedz mi osobo, w ktorym miescie nie ma pijakow, zboczysz z drogi glownej to Warszawa, Wroclaw,Trojmiasto, Krakow itd. jest szare widac ze twoj postjest natchniony zlosliwoscia-:( ps obecnie naprawde ladnym miastem za komuny to miasto bylo brudne i szare
OdpowiedzUsuńKto docenia swoje miasto? Najczestrza praktyka i tradycja Polaków jest krytykować i narzekać. Wszędzie dobrze tylko nie u nas. A czesto to my sami możemy dbać i bedzie lepiej. Przykre. A Tczew baprawde jest ciekawy i historyczny! I pięknie opisany i pokazany brawo!🙂
OdpowiedzUsuń