Co wybrać na wycieczki po Polsce: samochód, autobus czy pociąg?

Pytanie w tytule jest trochę przewrotne, bo nasze zdanie doskonale znasz. Ale wiemy, i zgadzamy się z tym, że jest wiele innych sposobów na zwiedzanie Polski niż samochód. W ostatnich latach jakość podróżowania bardzo się zmienia, a my dziś przyjrzymy się, co do wyboru ma turysta. Z czego może skorzystać i jakie ma to plusy i minusy.

Ruszaj w Drogę - tylko czym?

My pewnie nie damy się przekonać do zmiany, bo podróżowanie autem to nasz sposób na życie. Wynika z tego jacy jesteśmy i w jaki sposób zwiedzamy. Ty oczywiście możesz wybrać zupełnie inną drogę. Najważniejsze jest, aby w ogóle w nią ruszyć.

Co mamy do wyboru?

Oczywiście sposobów na poruszanie się po Polsce jest cała masa. Począwszy od zwiedzania rowerem, poprzez autostop, wspólne przejazdy społecznościowe, samolot, czy nawet na piechotę. Dlaczego skupiamy się wyłącznie na samochodach, autobusach i pociągach? Z trzech powodów.

Po pierwsze - są to najbardziej popularne środki transportu, do których większość z nas ma dostęp i stosunkowo niskie opory do korzystania z nich.

Po drugie - tylko te środki transportu pozwalają nam szybko przemieszczać się między ciekawymi miejscami na naszym szlaku.

Po trzecie - i najważniejsze - to te środki transportu, z którymi my mamy największe doświadczenie, i możemy o nich opowiedzieć.

Tak, tak. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nie zawsze jeździmy tylko samochodem. Gdy musimy gdzieś pojechać osobno, bardzo atrakcyjna staje się opcja autobusowa lub pociągowa. Warto dodać, że przy podróżowaniu ogromne znaczenie ma to, czy jedziemy sami, we dwójkę, całą rodziną, czy paczką. Wtedy bierzemy kalkulator w dłoń i liczymy.

Gdy nie wiadomo o co chodzi...

Autobusem po Polsce

Popularnego w Polsce Polskiego Busa wybierałam głównie jadąc do Warszawy. Były to czasy (rety, nie wierzę, że mogę to już teraz napisać!), gdy pociągiem do Warszawy jechało się ponad siedem godzin! Polski Bus to była dobra opcja, bo autobusy odjeżdżały często (prawie co godzinę) i były tanie (można było się załapać nawet na bilet za złotówkę, ale 50 zł też było do przyjęcia). Polski Bus ma jedno ograniczenie - jest dobry dla przejazdów tam i z powrotem. Jeśli chcemy poruszać się autobusami na miejscu, trzeba już kombinować...

Można próbować przemieszczać się popularnymi PKS-ami. Z naszego doświadczenia w województwie świętokrzyskim oraz w Beskidach wynika jednak, że:

a) PKSy są za drogie,
b) kursy są nieliczne i o godzinach zupełnie niedopasowanych do turystów,
c) komfort jazdy, w tym stan techniczny pojazdów, niestety wciąż zostawiają wiele do życzenia.

Ale jeśli jest to jedyny środek transportu w dane miejsce, to w sumie nie ma co za bardzo wybrzydzać.

Alternatywą, zwłaszcza w górach, mogą być busiki. Te jednak mają ten minus, że zwykle jeżdżą tylko w sezonie. Ponieważ wiele z nich to inicjatywa prywatna, trudno dowiedzieć się skąd i kiedy odjeżdżają oraz jaką trasą. Najlepiej pytać miejscowych, ale Ci nie zawsze okazują się wiarygodnym źródłem informacji. Busiki często skazują nas na totalną improwizację.

Nie tylko my mamy problem z komunikacją autobusową. Skarżą się na nią też czytelnicy naszego bloga, jak na przykład "and...", który zostawił nam pod artykułem o Wąchocku taki komentarz, że aż muszę Cię do niego odesłać.
Autobusem po Polsce

    Pociągiem po Polsce

    No to może pociąg? Hmm... odkąd pierwszy raz po remoncie torów na trasie Warszawa-Gdynia pojechałam ekspresem, zaczęłam wierzyć, że jest to dobra opcja. Jednak znowu - to dobra opcja, żeby dojechać na miejsce i z powrotem. Chcąc zwiedzać region, trzeba już kombinować. Wszyscy cieszymy się, że w Polsce ruszyło Pendolino, które wozi ludzi niczym strzała. Kiedy jednak z powodu dwukrotnie niższej ceny biletu w tej samej klasie wybrałam ekspres, okazało się, że na miejsce jechał tylko kilkanaście minut dłużej, a komfort był świetny!

    Pociąg to dobra opcja, jeśli chcesz się dostać z jednego końca Polski na drugi i pobyć przez chwilę w jednym miejscu. Albo jedziesz na krótko - na przykład na weekend na Industriadę. Żeby z dużego miasta dostać się do mniejszego, musisz dowiedzieć się o połączenia podmiejskie, a tam może nie być już tak różowo.

    Cieszy jednak to, że polepsza się infrastruktura kolejowa, a komfort pasażerów sukcesywnie się podnosi. Jeszcze tylko dopracować dworce, usprawnienia dla osób niepełnosprawnych i system informowania pasażerów o opóźnieniach... i będzie ekstra. Czekamy na to z niecierpliwością!
    Pociągiem po Polsce

    Samochodem po Polsce 

    Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, dlaczego zawsze wybieramy samochód. Wielokrotnie rozważaliśmy podróż innymi środkami transportu. Serio. Zawsze jednak kalkulator podpowiadał nam, że biorąc pod uwagę cenę, czas i mobilność, nasze auto to najlepszy wybór.

    Po pierwsze: koszt benzyny rozkłada się na liczbę osób, które zmieszczą się do auta. A że nas jest zwykle dwójka, to jak byśmy nie liczyli, zawsze wychodzi taniej niż bilety dla dwóch osób w tę i z powrotem.

    Po drugie: nie wyobrażam sobie siebie targającej moje bagaże do pociągu czy autobusu. Wbrew żelaznej zasadzie, zwykle biorę więcej rzeczy, niż jestem w stanie unieść. To się potem oczywiście na mnie mści, bo Maciej robi tak samo i zwykle muszę jednak liczyć na siebie. Ale przecież dodatkowa para butów czy spodni zawsze się  przyda. Lubię mieć wybór.

    Wreszcie po trzecie i najważniejsze. Mobilność. Z natury jestem nerwusem. Nie wyobrażam sobie rozpoczynania dnia od planowania połączenia autobusowego do atrakcji, którą chcemy zwiedzić. Przetestowaliśmy to raz w Wiśle, gdy chcieliśmy wyjść na szlak na Baranią Górę i wystarczy.

    Kochamy nasze auto, kochamy robić w  nim różne kreatywne rzeczy, kochamy nim jeździć i podróżować. I za nic na świecie nie zamienilibyśmy go na nic innego.
    Autem po Polsce

      Ale co wybrać?

      Na pewno Ty także masz swoje ulubione sposoby podróżowania i przemieszczania się w przestrzeni. Strasznie jestem ciekawa, czym i jak podróżujesz.

      Czy kręci Cię rower, czy samotne wędrówki po kraju. Czy tak jak my nie rozstajesz się ze swoim wozem, czy wolisz cichy szum pociągu?

      To fascynujące, na ile sposobów możemy się dzisiaj przemieszczać. Najważniejsze, żebyś wybrał to, co pasuje do Twojego charakteru, potrzeb, gustów i upodobań. Żeby to Tobie i Twojej rodzinie podróżowało się wygodnie, miło, tanio, komfortowo i bezpiecznie.

      I żeby nigdy, ale to przenigdy, środek transportu nie przeszkodził Ci wyruszyć w drogę!
      Wybierz tak, żeby Ci było dobrze


      Dołącz do dyskusji

      Jak lubisz jeździć po Polsce? Podziel się w komentarzu na blogu lub dołącz do gorącej dyskusji na naszym Facebooku:

      [PORADNIK] Autem, autobusem, czy pociągiem? A może autostopem, wspólnymi przejazdami, rowerem lub na pieszo?Jeśli...
      Posted by Ruszaj w Drogę on 19 październik 2015
      10 Komentarze

      Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

      1. Wiadomo, że jak w podróż to tylko autem! Najlepiej 4x4 ;) No chyba że samolotem, to inna sprawa :P

        OdpowiedzUsuń
      2. Mam wrażenie, że traktujecie swoich czytelników jak matołów...ten artykuł to bezsensowna paplanina...a może coś o Polsce? np o lubuskim?

        OdpowiedzUsuń
        Odpowiedzi
        1. Polecam Ci 3 rzeczy:

          1. Przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem

          2. Dołączyć do dyskusji na Facebooku:
          https://www.facebook.com/Ruszajwdroge/posts/640252269450663

          3. Sprawdzić,, czy byliśmy w lubuskiem o tutaj:
          http://www.ruszajwdroge.pl/p/spis-miejsc.html

          Pozdrawiam!

          Usuń
        2. 1. Przeczytane ze zrozumieniem, ciągle uważam, że to paplanina...bez sensu...

          2. Na Facebooku to nie dyskusja tylko każdy pisze czym lubi podróżować. Niestety tam do dyskusji się nie przyłącze ponieważ nie posiadam Faceebooka.
          Tak, ja też wybieram samochód, wygoda przede wszystkim:)

          3. Wiem, że nie byliście w lubuskim, dlatego polecam mniej lansu, a więcej artykułów o Polsce. Bo ileż można w kółko czytać o Śląsku i Kaszubach???

          Usuń
        3. 1. Bo to poradnik-felieton o poruszaniu się po Polsce :)

          2. Właśnie o tym jest ten tekst ;)

          3. Piszemy tylko o tych miejscach, w których byliśmy i uzupełniamy nasze przewodniki. Do końca tego roku będziemy pisać właśnie o śląskiem, Kaszubach i o Kociewiu :) Jeśli chcesz poczytać o innych regionach - polecam archiwum bloga i spis miejsc.

          Usuń
      3. a może podróż yanosikiem autostop? Już nie raz się tak zabierałem, fajna przygoda :)

        OdpowiedzUsuń
        Odpowiedzi
        1. Niezły pomysł. Tylko mam wrażenie, że nie każdy by się odważył :)

          Usuń
      4. Mój sprawdzony sposób na podróże po Polsce: wybieram miejsce, które będzie bazą wypadową, dojeżdżam tam autobusem lub pociągiem a potem przesiadam się na rower lub własne nogi. Sprawdza się. Może nie jestem w stanie objechać tylu miejsc, co samochodem, ale znam każde pobocze drogi ;) Pozdrawiam!

        OdpowiedzUsuń
        Odpowiedzi
        1. Dobry patent! A podróżując pieszo można częściej "zatrzymywać się w krzakach" :)

          Usuń
      Nowsza Starsza

      Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

      Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

      Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
      Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
      Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
      Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
      Formularz kontaktowy