W dwa tygodnie zwiedziliśmy zamki, ruiny i klasztory. Jedliśmy pyszne pierogi na Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym, podziwialiśmy gołoborza na szczycie Łysej Góry (zlot czarownic nas ominął), poznawaliśmy tajemnice dinozaurów, zeszliśmy pod ziemię w Opatowie, zwiedziliśmy sandomierskie piwnice i odkryliśmy niespodziewane podziemia w Pałacu w Kurozwękach. I co jeszcze?
AKTUALIZACJA!
Szukasz pomysłów na urlop w okolicach Gór Świętokrzyskich? Polecamy nową wersję tego przewodnika:Świętokrzyskie atrakcje
W Świętokrzyskiem spróbowaliśmy chyba wszystkiego, no, może z wyjątkiem wypalania dymarek, bo Dymarki Świętokrzyskie dopiero w sierpniu. Chodziliśmy po górach i po muzeach.Byczyliśmy się do góry brzuchem i uprawialiśmy pieszą turystykę wyczynową. Liznęliśmy trochę kultury, poznaliśmy fascynującą historię ćmielowskiej porcelany i świętokrzyskich klejnotów. Odwiedziliśmy zabytkową wieś świętokrzyską, zobaczyliśmy zamek na malowniczym wzgórzu i podziwialiśmy skarby natury ukryte głęboko pod ziemią zwiedzając mające 5 tysięcy lat kopalnie krzemienia. W miastach szwętadaliśmy się po podziemiach Opatowa i zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną w Sandomierzu. Zobaczyliśmy jak wielkie były dinozaury, gdzie mieszka Koziołek Matołek i czy Sołtys Wąchocka rzeczywiście zwija asfalt na noc. Znaleźliśmy też 10 miejsc, które warto odwiedzić w Kielcach, sprawdziliśmy, czy jesteśmy dobrymi obywatelami i odbyliśmy podróż w przeszłość przypominając sobie czasy naszego dzieciństwa.
Gdzie to wszystko jest możliwe? Tylko w Świętokrzyskiem!
Przekonaj się sami oglądając znasza playlistę z filmami z województwa świętokrzyskiego na Youtube.
Odkrywaj z nami Świętokrzyskie! - Ruszaj w Drogę!
Czy Świętokrzyskie naprawdę czaruje? Ruszyliśmy w drogę tropem głośnej kampanii reklamowej. Odkrywaliśmy Świętokrzyskie. Po naszemu. Odkryliśmy bogactwo atrakcji: ciekawe miejscowości, malownicze krajobrazy, regionalne jarmarki, zamki, pałace, ruiny, podziemne trasy turystyczne, klasztory, muzea, parki rozrywki, a przede wszystkim niepowtarzalny klimat i wspaniałych ludzi. Chcesz wiedzieć więcej o pokazanych atrakcjach?
Przywieźliśmy ze sobą garść materiałów. To z nich powstawać będą relacje, zdjęcia i prezentacje. Ciężko wybrać miejsca, które podobały nam się najbardziej, ponieważ Świętokrzyskie to region różnorodny. Możemy jednak wytypować kilka mocnych punktów, którymi nas urzekło. Ciekawa jestem, czy też masz swoje asy w tym województwie.
Piękno przyrody
Świętokrzyskie to regon jeszcze nieskomercjalizowany, gdzie na pierwszy rzut oka wysuwa się piękna przyroda i łagodne widoki. Z dala od wielkomiejskich aglomeracji mogliśmy ukoić nasze zszargane nerwy i skołatane serca. Wyspać się do woli, a przy śniadaniu na tarasie słuchać zagłuszającego śpiewu ptaków.To tu odpoczęliśmy w świetnej agroturystyce, z której nie chcieliśmy wyjeżdzać i poznaliśmy Pińczów - miasto, w którym dnieje.Świeże powietrze, cisza, spokój i widoki niczym z impresjonistycznych landszaftów to wystarczające powody, żeby przekonać nas - mieszczuchów na urlop w takim otoczeniu. Zszargane nerwy skutecznie regeneruje przyroda, ale też klimat małych miasteczek. Przekonaj się, jak ciekawie można spędzić czas w świętokrzyskich miejscowościach: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pińczowie.
Świętokrzyskie szlaki
Chociaż wycieczkę w Góry Świętokrzyskie warto dobrze zaplanować, bo busiki kursują nieregularnie, przez co dotarcie na szlak może być utrudnione, to właśnie tam zapolujesz na najpiękniejsze widoki. Ruszając na "górskie szlaki" warto pokusić się o zrobienie 17 kilometrowego szlaku ze Świętej Katarzyny na górę Łysicę a stamtąd na Łysą Górę do sanktuarium Świętego Krzyża. Z Łysicy i Łysej góry najlepiej widać najcenniejsze w Górach Swiętokrzyskich gołoborza. Jeśli planujesz głównie chodzić po szlakach, to dobrym pomysłem na noclegi jest Święta Katarzyna lub okolice Świętego Krzyża. My wybraliśmy Trzciankę i za chwilę opowiem, dlaczego był to wybór najlepszy z możliwych.Monumentalne budowle
Zamki, pałace, sanktuaria - tego możesz się spodziewać. Oczekiwanym mocnym akcentem, był zamek Krzyżtopór - zadziwiający rozmachem pałac o funkcjach obronnych, którego ruiny do dziś robią wrażenie na odwiedzających i są jednymi z największych w Polsce. Maćka trochę Krzyżtopór rozczarował, jednak ja byłam zachwycona. Naczytałam się w przewodniku o szklanym suficie i kryształowych żłobach, przez co wyobraźnia podpowiedziała mi, jak w rzeczywistości mógł wyglądać pałac, który przyćmiewał Wersal.Z kolei nieoczekiwanym mocnym akcentem, który poruszył nas oboje, to sanktuarium - Golgota Wschodu w Kałkowie-Godowie. Byliśmy tak zaskoczeni, że zrobiliśmy relację filmową z tego miejsca. Chcieliśmy się zrobić ją z humorem, a wyszło poważnie. Bo Kałków-Godów to poważne miejsce. Zmuszające do trudnych przemyśleń i... kontrowersyjne.
Wyjątkowe miejscowości
Zaskoczenie urlopu to Szydłów z jego ciekawą historią i zabytkami, a przede wszystkim średniowiecznymi freskami odkrytymi w kościółku tuż za bramami miasta. To także zasługująca na uznanie promocja miejscowości, która zaowocowała powstaniem krótkiego amatorskiego materiału filmowego, w którym wystąpił przedstawiciel Gminy Szydłów.Nieprzyjazna jaskinia
Oczekiwaliśmy, że większym odkryciem będzie dla nas Jaskinia Raj, nosząca miano najpiękniejszej jaskini w Polsce. Niestety nie możemy udowodnić, że tak jest w rzeczywistości, ponieważ w Jaskini obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć. Z jego powodu wpisu o Jaskini Raj nie będzie.Zresztą zwiedzenie jaskini to sport dla zdeterminowanych. Na wejście do niej trzeba zapisać się na około miesiąc wcześniej. Nie ma co liczyć na to, że wpuszczą pojedynczych turystów z jakąś grupą. Nie wpuszczą.
Kamienie optymizmu
Na zły humor należy zaopatrzyć się w krzemień pasiasty - zwany kamieniem optymizmu. Maciej chciał, żebym była wieczną optymistką, więc przyjechałam do domu z całym woreczkiem tych kamieni :)Krzemień pasiasty występuje tylko w Górach Świętokrzyskich, dlatego warto zabrać go na pamiątkę. Jeśli nie uda Ci się go dostać w Krzemionkach, gdzie można zwiedzać neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego, spróbuj w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie, gdzie prezentowana jest piękna kolekcję tych kamieni oszlifowanych w prywatnym zakładzie właścicieli muzeum.
Świętokrzyskie reklamuje swój region hasłem "Świętokrzyskie czaruje" i symbolem czarownicy na miotle. Zweryfikowaliśmy prawdziwość tej reklamy.
I z radością potwierdzamy, że ta reklama nie kłamie :)
Zapraszamy już teraz na kolejne artykuły o Świętokrzyskim! Zostańcie z nami.
AKTUALIZACJA!
Szukasz pomysłów na urlop w okolicach Gór Świętokrzyskich? Polecamy nową wersję tego przewodnika:Poczytaj jeszcze
Jeśli chcesz jeszcze poczytać o tym co znaleźliśmy w Świętokrzyskiem, sprawdź te artykuły:- Bałtów - W krainie dinozaurów
- Bodzentyn - zamek na malowniczym wzgórzu
- Ciekoty - miejsce, gdzie mieszkał Stefan Żeromski
- Ćmielów - Opowieść o człowieku z pasją i jego Muzeum Porcelany
- Kałków-Godów - Wyjątkowa Golgota Wschodu
- Kielce - 10 miejsc, które warto zobaczyć w Kielcach
- Kielce - Powrót do przeszłości w Muzeum Zabawek i Zabawy
- Kielce - Wizytacja w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
- Krzemionki - Kopalnia krzemienia sprzed 5 tysięcy lat
- Kurozwęki - Opowieść o Pałacu. Z happy endem
- Opatów - Przewodnik po świętokrzyskim mieście skarbów
- Opatów - Podziemna Trasa Turystyczna
- Ostrowiec Świętokrzyski - Subiektywny przewodnik po mieście
- Pacanów - W Pacanowie kozy kują, czyli Europejskie Centrum Bajki
- Pińczów - subiektywny przewodnik po mieście
- Sandomierz - Podziemna Trasa Turystyczna
- Sandomierz - Przewodnik po mieście królewskim
- Skarżysko-Kamienna - Muzeum im. Orła Białego
- Szydłów - Wycieczka do magicznego, średniowiecznego miasta
- Święta Katarzyna - W świecie krzemienia pasiastego
- Świętokrzyskie szlaki - Na szlaku od Św. Katarzyny do Św. Krzyża
- Świętokrzyskie szlaki - Wycieczka na Święty Krzyż
- Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
- Tokarnia - Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny
- Trzcianka - Dlaczego warto nocować w agroturystyce?
- Ujazd - Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
- Wąchock - Tydzień z Wąchockiem na Ruszaj w Drogę
I koniecznie rzuć okiem na pozostałe przewodniki po polskich regionach.
Mam sentyment do świętokrzyskiego. Pochodzę stamtąd. Byłam w tych miejscach kilka razy. Dzięki za wpis :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńależ proszę bardzo :) Świętokrzyskie to piękny region. teraz Was trochę pomęczymy, bo kolejne posty są już "na produkcji" :) dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
UsuńZapraszam nastepnym razem do Buska Zdroju
UsuńNadrobimy :)
UsuńJak dla mnie, mało zobaczyliście i mało pokazaliście :P
OdpowiedzUsuńJak chcecie mieć inspiracje do następnej podróży w ten piękny region zapraszam do moich filmików na moim kanale na youtube http://www.youtube.com/user/wwwooolfff?feature=watch, szukajcie wg hasła "Wycieczka motocyklowa w Świętokrzyskie" jak narazie mam 30 odcinków a to wciąż nie koniec.
Pozdro wolf
Cześć Wolf :) Dzięki za namiary na ciekawe filmiki. My wcale nie twierdzimy, że zwiedziliśmy całe świętokrzyskie :) Chcieliśmy przede wszystkim zwiedzić najważniejsze i najbardziej popularne atrakcje północnej części województwa, wokół gór i to nam się udało :) Podczas naszej kolejnej wizyty w tym regionie będziemy poznawać go dalej i odwiedzać mniejsze miejscowości. My też odsyłamy na nasz kanał na Youtube, na którym sukcesywnie będą pojawiać się filmy z naszego wyjazdu. http://www.youtube.com/user/RuszajwDroge :) Promujmy dalej ten region, bo warto :) Pozdrawiamy!
UsuńŚwiętokrzyskie CZARUJE! :)
OdpowiedzUsuńhttps://www.youtube.com/watch?v=kvWx7JBhrI0
OdpowiedzUsuńOssolin miejsce warte uwagi Powiat Sandomierski gmina Klimontów
OdpowiedzUsuńhttps://www.youtube.com/watch?v=sfs_fHIoj3E
https://www.youtube.com/watch?v=XwzwFs8qLsY
Nam szczególnie przypadły do gustu trasy na Radostową od Krajna i Zelejową.
OdpowiedzUsuńW świętokrzyskim jest bardzo dobrze rozwinięta baza agroturystyczna - tanio i przyjemnie:). My spaliśmy tu: www.pytlowka.pl i polecamy.
Następnym razem zatrzymamy się gdzieś w okolicach Nidy, żeby zwiedzić południe województwa.
Czekamy na relację z tamtych stron.
wszystko jeszcze przed nami :)
UsuńWitam,
UsuńZastanawiamy się nad tygodniowym pobytem w Pytlowce, mamy 3 dzieci, Czy warunki noclegowe sąok?Bardzo proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam OLa
Wczoraj bylismy w Jaskini Raj. Zdjec faktycznie nadal nie wolno robic (choc z wylaczona lampa uwazam ze nie powinno sie zakazywac). Jesli chodzi o dostepnosc to weszlismy w 4 osoby po godzinnym oczekiwaniu. W obecnej chwili rezerwacje sa na cztery dni wprzod z przyczyn organizacyjnych (przelew na konto za bilet) wiec radze po prostu podjechac wczesniej i kupic bilet ewentualnie w miedzyczasie skoczyc na zamek do checin 3km dalej .
OdpowiedzUsuńa zamek w Chęcinach jest już otwarty do zwiedzania? w czasie naszego pobytu był w remoncie...
UsuńUwielbiam Góry Świętokrzyskie! Mogłabym tam jeździć co roku, bo wiem, że to cudowne i fantastyczne miejsce :)
OdpowiedzUsuń