Kompleks Riese: mity, ciekawostki i polecane strony

Kontynuujemy serię opisującą Kompleks podziemnych miast w Górach Sowich. W poprzednim artykule skupiłem się na podstawowym przedstawieniu historii Riese i zachowanych obiektów.

Dzisiaj przybliżę kilka mitów i ciekawostek na temat jednego z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Teorie, które pojawiły się przez kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej.

Kompleks Rzeczka - mapy kompleksów

Dowiecie się także jak wyglądają obecne prace w kompleksie, co nowego odkryto, a także załączę kilka ciekawostek, które znalazłem w sieci. Dla wszystkich szczególnie zainteresowanych tematyką pod koniec artykułu podaję linki, które pomogą Wam jeszcze bliżej zapoznać się z tematem.

Mity i zagadki

Główną przyczyną wielu sprzecznych ze sobą teorii jest ograniczona liczba osób z bliskiego otoczenia Hitlera, która była dopuszczona do planów Riese, ukrycie dokumentacji, zamknięte archiwa i rozgrabienie obiektu przez Rosjan i powojennych mieszkańców tych okolic.

Jak to zwykle bywa, ilu badaczy, tyle różnych opinii. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej powtarzanych teorii o przeznaczeniu kompleksu Riese pojawiają się m.in.:

  • Sztab dowodzenia Hitlera
  • Fabryki i laboratoria tajnej broni (rakiety, obiekty latające)
  • Kopalnia uranu i fabryka broni jądrowej
Wielu wierzy, że nie wszystko jeszcze zostało odkryte i że istnieją jeszcze inne nieznane kompleksy podziemne i naziemne z czekającymi na odnalezienie skarbami lub dokumentacjami.

Mapa odległości kompleksów podziemnych riese

Wśród najśmielszych teorii jest istnienie sztolni zlokalizowanej w samym centrum kompleksu, w okolicy góry Moszna. Pomimo niesprzyjających warunków terenowych i bardzo twardych skał, poszukiwania są cały czas kontynuowane. Grupy eksploratorów za pomocą specjalistycznego sprzętu  sukcesywnie dokonują odwiertów i profilowania skał z nadzieją na rozwikłanie tej tajemnicy. Póki co bez większego powodzenia.

Ciekawą teorią jest także istnienie „Strażników Riese”, którzy przez wiele lat dbają o to, aby prawda nie wyszła na jaw tuszując niewygodne fakty i unieszkodliwiając osoby zbyt mocno zagłębiające się w tematykę. Do poczucia bycia obserwowanymi przyznają się niektórzy pracownicy Włodarza, największego kompleksu podziemnego Riese.

Kompleks Włodarz - korytarze techniczne

Ciekawe spostrzeżenia i mity

Bardzo ciekawe przypuszczenia zostały spisane na stronie Latawców.  Rafał spisał na niej dlaczego tak mało wiemy na temat przeznaczenia kompleksu, wspomina strażników Riese oraz tajemnicze skrzynie i ciężarówki znikające w podziemiach.

Rekonstrukcja historyczna

Na uwagę zasługuje wydarzenie historyczne Tajemnica Riese, które na wiosnę zorganizowano w okolicach kompleksu, w Pałacu Jedlinka. Polskie grupy rekonstrukcyjne piechoty i słowacka grupa latająca samolotami ucharakteryzowanymi na Messerschmitty odtwarzały wydarzenia z 8/9 maja 1945, czyli wkroczenie Rosjan w Góry Sowie i próby ukrycia i zniszczenia dokumentacji kompleksu. Dla wszystkich zainteresowanych, na stronie znajduje się relacja filmowa z tego wydarzenia.

Nowe odkrycia w Riese

W odkrywaniu kompleksów znaczący udział ma Sowiogórska Grupa Eksploracyjna, która w ostatnich latach za pomocą specjalistycznego sprzętu badała okolice Góry Moszna w poszukiwaniu nowego kompleksu (polecam filmik) oraz przedostała się do niedostępnej komory w kompleksie Rzeczka. Do najbardziej spektakularnego wydarzenia jednak doszło niedawno, bo w styczniu 2013 roku, kiedy grupie udało się dostać do nowej sztolni w Soboniu.

Polecamy materiał TV Sudeckiej o odkryciu nowej sztolni na wzgórzu Soboń:



Niemalże w tym samym czasie inna grupa pod przewodnictwem ośrodka wczasowego Harenda dostała się do kolejnego chodnika w kompleksie Gontowa, w sztolni nr 3.

Znalazłem informację, że planowane jest udostępnienie Sztolni nr 3 kompleksu Gontowa dla zwiedzających.  (na w/w stronie znajduje się więcej ciekawych filmików pokazujących postęp prac)



Riese jako inspiracja

Ciekaw jestem, czy wiecie, że kompleks Riese, a konkretnie podziemia Osówki posłużyły za scenariusz gry point'n'click „Owl’s nest”, w którą można zagrać za darmo na stronie producenta.

Gra o kompleksie Riese - Sowie Gniazdo

W grze wcielamy się w badacza tematu Riese, który zapuszcza się we wnętrza opuszczonych sztolni i stara się rozwikłać ich tajemnice. W grze występuje mnóstwo odwołań do mitów i teorii spiskowych dotyczących Riese. Jeśli ktoś nie ma czasu grać, polecamy znaleziony film pokazujący przejście całej gry. Już samo obejrzenie filmu jest ciekawe i pozwala na zapoznanie się z mitami :)

Kompleks był także inspiracją do powstania mapy „Der Riese” w grze Call of Duty, w której to walczymy z niebezpiecznymi zombie. Podobieństwo do prawdziwego obiektu nie jest już jednak tak duże jak w przypadku pierwszej gry i szczerze powiedziawszy wywołuje już u mnie mieszane uczucia.

Gra w fabrykach Riese - Call of Duty

Więcej informacji na temat Riese

Kompleks Riese to temat rzeka. Napisano już o nim niejedną książkę i niejedną publikację zamieszczono w Internecie. Dlatego prawdopodobnie nie będziemy w stanie go Wam przedstawić całościowo i całkowicie rzetelnie.

Dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy do stron i artykułów poświęconych tej tematyce:
To tylko niektore miejsca, w których możecie poczytać o tajemnicach Riese. Zainteresowani na pewno znajdą dużo ciekawych pozycji książkowych poświęconych temu tematowi.

Wystarczy poszukać na znanym portalu aukcyjnym i wpisać "Riese". Na uwagę zasługują przede wszystkim książki wydawnictwa Technopol, a w szczególności autorstwa Łukasza Kazka. Ciekawą relację spisał także Abraham  Kajzer w książce "Za drutami śmierci".

Cóż, to tyle ciekawostek na dzisiaj.

Tych którzy trafili tu przez przypadek odsyłam do mojego ostatniego wpisu zbierającego krótko historię Riese. Szczególnie polecam zamieszczone tam filmy i reportaże.

A w kolejnych odcinkach cyklu o Riese fotorelacja z wizyty w kompleksach Osówka, Rzeczka i Włodarz.

Jeśli znacie jeszcze jakieś wartościowe linki związane z tym tematem dajcie znać. Sprawdzimy i podlinkujemy.


Więcej na temat Riese na łamach Ruszaj w Drogę!:
10 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Cały teren Gór Sowich wygląda jak ser szwajcarski.I nie mam tu na myśli"Riese".W Górach Sowich znajduje się ponad sto wyrobisk górniczych.Wydobywano w nich złoto,srebro,ołów,miedź,uran i inne surowce.Surowce te wydobywano już w XV-wieku.Do wielu wyrobisk jest możliwość wejścia,ale z grupą eksploracyjną.Można z :"The Hnatows'Trekking and Exploration Group".Zobaczcie jakie mają osiągnięcia.
    Kila interesujących linków dotyczących"Riese":
    "Śladami wspomnień Anny-Inne Oblicza Historii"
    "Góry Sowie czas zbrodni i czas kłamstwa-Inne Oblicza Historii"
    Żeby sobie wyobrazić jak miało wyglądać"Riese":
    "Nordhausen-Mittelwerk Dora"
    "U-Verlagerung Deckname Slll Jonastal YouTube"
    "U-Verlagerung Deckname Mittelwerk YouTube"
    W książce Mariusza Aniszewskiego"Podziemny Świat Gór Sowich"podana jest długość wyrobisk w"Riese"9 km.Postęp w drążeniu sztolni wynosił od 2 do 7 metrów na dobę.Licząc,że drążyli 2m,to przy moich obliczeniach brakuje 15km sztolni!!
    Dlaczego zostało aż 10 milionów worków cementu,każdy po 45 kg plus jeszcze rozszabrowany?Cement ma krótki termin magazynowania."vimeo.com/25460198" Pozdrawiam:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. henryk, poraża mnie Twoja wiedza na temat Riese i okolic Gór Sowich! Skąd ta fascynacja i tak rozległe informacje w temacie?

      Usuń
    2. piękna jesteś Kasiu moze sie umówimy

      Usuń
    3. bardzo dziękuję, ale myślę, że mój mąż mógłby nie być zachwycony tym pomysłem :)

      Usuń
  2. ja pamiętam opowieść kumpla z wycieczki do podziemi wybudowanych przez więźniów w rejonie o którym wspominacie tu, miejsc gdzie wielu z nich zostało zabitych i następnie zamurowanych w ścianach.
    Obaj z kolegami spali w tunelu w namiocie, gdy w środku nocy obudziły ich szmery, wycia, odgłos głosów i krzyków, strzały.
    Według niego było to przerażające, bardzo realne, spakowali się i uciekli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. straszna historia - swoją drogą i tak masz odważnych kolegów, że w ogóle się na coś takiego zdecydowali. tak, w sumie można powiedzieć, że te podziemia są jak grobowiec - poległo w nich wielu więźniów. dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

      Usuń
  3. Jeśli interesują cię tematy kompleksu dolnego śląska historia itd polecam Pana Dariusza Kwietnia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat Pan Kwiecień opowiada takie pierdoły, że można raczej jako ciekawostkę pooglądać i studium psychologiczne - może nawet psychiatryczne. Ale na pewno nie jako historię. Wilkołaki, ufo i inne pierdoły wyssane z palca.

      Usuń
    2. Dlatego też blog Dariusza Kwietnia jest opisany przeze mnie jako "kontrowersyjny". Ale jedno jest pewne - tematykę Riese porusza ;)

      Usuń
  4. O wiele bardziej rzetelny w tej mierze jest blog Wojtka wspominany tu na dole listy miejsc uznanych przez autora za ciekawe i godne polecenia.
    Ten blog porusza tak wiele kwestii dotyczących Bauvorhaben SIII Riese że każdy znajdzie coś dla siebie i jest prowadzony bardzo merytorycznie.
    Autor sam eksplorował wiele miejsc więc na pewno nie jest teoretykiem.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy