Ruszyliśmy w drogę, żeby zobaczyć na własne oczy ciekawe miejsca na Kaszubach. Przez tydzień jeździliśmy po regionie pokazując na blogu i na Facebooku dzień po dniu co widzieliśmy. Chcieliśmy odwiedzić te najbardziej znane, charakterystyczne miejsca dla Kaszub i odkryć te, o których być może mało osób jeszcze słyszało. To był wspaniały tydzień pełen zaskoczeń i przepięknych krajobrazów. To był czas spędzony z kaszubską historią, kulturą i regionalną sztuką.
Chcemy namówić Cię, żebyś ruszył naszymi śladami. Dlatego przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kaszubski przewodnik pokazujący 10 sprawdzonych pomysłów na jednodniowe wycieczki po Kaszubach. Wystarczy 6 dni urlopu, aby przeżyć wspaniałą przygodę wśród kaszubskich miejscowości, lasów, jezior i innych turystycznych atrakcji. Jesteśmy pewni, że po tych 10 dniach na pewno wrócisz jeszcze kiedyś na Kaszuby. Po to, żeby jeszcze lepiej poznać przedziwną krainę o siedmiu stolicach, trzech sercach i wielu granicach.
Gdy walki o miano stolicy Kaszub ucichły pojawił się kolejny powód do rywalizacji. Miasta ogłaszały się "Sercem Kaszub" lub "Centrum/Środkiem Kaszub". W końcu zabawa się skończyła. Kartuzy opatentowały znak "Kartuzy stolica Kaszub" a Kościerzyna "Powiat Kościerski - serce Kaszub". W naszym przewodniku znajdziecie trzy kaszubskie serca i pięć stolic.
Kaszuby to przedziwny region. Oprócz tego, że nie potrafimy wskazać jego stolicy, nie wiemy jednoznacznie skąd pochodzi nazwa ‘Kaszuby’, to jeszcze nie potrafimy wskazać jego dokładnych granic. W sieci i w różnych publikacjach pojawiają się sprzeczne informacje. Ile autorów, tyle wersji. Ile stron w Internecie, tyle różnych mapek.
Jeśli skorzystasz z naszych pomysłów na 10 tematycznych, jednodniowych wycieczek po Kaszubach, każdego dnia będziesz docierać do innego regionu Kaszub. Zobaczysz pięć z siedmiu stolic Kaszub, trzy serca regionu kaszubskiego, spędzisz czas wśród malowniczych jezior, morskich plaż, lasów oraz w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii.
Kasia znalazła tu papugę, którą próbowała nauczyć mówić "Ruszaj w Drogę". Co z tego wyszło? Sam zobacz:
UWAGA! Jeśli zamierzasz zwiedzać Zoo-Egzotyczne indywidualnie, koniecznie sprawdź godziny otwarcia. Otrzymaliśmy informację, że od 1 września do odwołania, w dni robocze przyjmowane są jedynie grupy zorganizowane po wcześniejszej rezerwacji .
Tuchlino znajduje się tylko kilka kilometrów od Sierakowic i to właśnie tam wybierz się po wizycie u egzotycznych zwierzaków. Sierakowice to nietypowa miejscowość, bo pomimo tego, że wygląda jak miasteczko, wciąż pozostaje wsią. Niektórzy mówią się, że w Sierakowicach zaczynają się Kaszuby, a inni twierdzą, że Sierakowice to Serce Kaszub.
Gdy przyjedziesz do Sierakowic, przejdź się po parku w centrum miejscowości. Znajdziesz tu ołtarz papieski, na którym Papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w Pelplinie. Tuż obok parku znajdziesz drewniany Kościół Świętego Marcina, który warto zwiedzić z darmowym audioprzewodnikiem. W środku organizowane są regionalne wystawy. Polecamy Ci też lody w jednej z tradycyjnych lokalnych lodziarni tuż przy rynku.
A jeśli lubisz zakupy, to przejdź się po lokalnych sklepach z odzieżą i małych sklepach usługowych. Wiele osób przyjeżdża z Trójmiasta do Sierakowic na zakupy - tu jest po prostu taniej niż w dużym mieście.
O Sierakowicach i Tuchlinie pisaliśmy jeszcze tutaj:
Niektórzy w Gdańsku twierdzą, że Gdańsk jest jedyną stolicą Kaszub. Znaki z taką informacją stanęły na każdym wjeździe do miasta. Czy tak jest rzeczywiście? Pozostawmy tę teorię historykom i znawcom kaszubskiej historii. Jedno jest pewne: ta teoria wywołuje wiele kontrowersji. Szczególnie wśród dzisiejszych mieszkańców, którzy konsekwentnie zamalowują znaki głoszące tę radosną nowinę.
Odstaw spory na bok i przyjedź do Gdańska. Polecamy Ci wycieczkę do miejsc, które znajdują się poza ścisłym centrum miasta. Zacznij od wizyty na świetnie zagospodarowanym Półwyspie Westerplatte. Wyznaczono tu ścieżki spacerowe i ustawiono ekspozycje plenerowe o wybuchu II Wojny Światowej. To miejsce zmienia się z roku na rok. Jeśli dawno tu nie byłeś, przyjedź na Westerplatte ponownie.
W sezonie polecamy Ci wizytę w Twierdzy Wisłoujście. Można ją wtedy zwiedzać z przewodnikiem. Warto wejść na wieżę widokową i zobaczyć mieniący się w słońcu gdański stadion - Bursztynową Arenę. Koniecznie też zejdź do kazamatów - przewodnik świetnie opowiada w nich o sztuce obronnej.
A jak zostanie Ci jeszcze trochę czasu, to zajedź na wieczór do centrum Gdańska. Przejdź się ulicą Długą, zrób sobie zdjęcie z Neptunem (tylko najpierw przeczytaj ten wywiad), zobacz jak zmieniła się Wyspa Spichrzów, zjedz kolację w jednej z gdańskich knajp i zostań na zachód słońca nad Motławą.
PS. Jeśli nie byłeś nigdy w Gdańsku, to zamiast na Westerplatte i Wisłoujście wybierz się na spacer po Głównym Mieście. Pomoże Ci w tym nasz przewodnik: Spacer po Głównym Mieście w Gdańsku
Więcej informacji:
Zwiedzanie zacznij od Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. Niektórzy potrafią w nim spędzić nawet cały dzień. Przy dobrej pogodzie można zrobić tu piękne zdjęcia.
Kościerzyna to nie tylko ładnie odrestaurowany rynek z kamieniczkami. Wejdź koniecznie do Muzeum Ziemi Kościerskiej. Znajdziesz w nim ciekawą wystawę o mieście, historii Kaszub i o lokalnych działaczach. I pamiętaj o ekspozycji w podziemiach!
Na jednym z pięter Muzeum Ziemi Kościerskiej znajdziesz jedyne w Polsce Muzeum Akordeonu, w którym zgromadzono ponad setkę pięknych instrumentów.
Zanim pojedziesz dalej przejdź się kościerskimi uliczkami, zajdź do Starego Browaru (to takie centrum handlowe z dobrą pizzerią, pubem, sklepami i... browarem) i skorzystaj z gościnnych barów mlecznych tuż przy rynku. Zjesz w nich dobry obiad już za 10 złotych.
PS. Nie bez powodu proponujemy Kościerzynę na ten dzień. To jedyne miasto na szlaku, w którym muzea są czynne także w poniedziałek. W innych miejscach zwykle w poniedziałki muzea są zamknięte.
Poczytaj jeszcze:
Zanim pojedziesz do Płotowa, możesz jeszcze wybrać się na krótki spacer po Bytowie: zajdź na rynek, do gotyckiej wieży dawnego Kościoła Świętej Katarzyny na Placu Garncarskim a w drodze powrotnej przejdź się nowym Traktem Młyńskim.
Po zwiedzeniu Bytowa (upewnij się najpierw, czy na pewno jest dziś otwarte!) zajedź do zlokalizowanego w odległości kilku kilometrów od Bytowa Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Czeka Cię tutaj spora dawka wiedzy. W dwóch niepozornych salach budynku byłej szkoły zorganizowano ciekawą ekspozycję o walce Kaszubów o wolność, o opieraniu się germanizacji i o polskich szkołach pod zaborami. Dowiesz się jak działał Związek Polaków w Niemczech, czym było rodło, i dlaczego Kaszubom zależało na podkreślaniu ich związków z Polakami. W muzeum nie ma krzykliwych multimediów - są za to świetnie przygotowane tablice z informacjami.
Po takiej dawce wiedzy czas na odpoczynek. Nieopodal znajduje się miejsce, w którym zobaczysz z czego słyną Kaszuby. Na uboczu małej miejscowości Piaszno, na terenie należącym do gospodarstwa Klemensa Lemana, poznasz piękno Kaszub. Na tzw. Górze Lemana powstała Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw, z której zobaczysz lasy ciągnące się aż po horyzont, kolorowe pola, stawy, jeziora i pagórki. A tuż obok wieży możesz zobaczyć jak kiedyś na tych terenach mieszkali Goci. (o nich dowiesz się później). Kilka drewnianych chat nad stawem tworzy Wioskę Gotów. Podobno można w niej przenocować, a w wybrane dni sierpnia można załapać się na chleb wypiekany w tradycyjnym piecu.
Na wieży warto zostać do zachodu słońca - przy pięknej pogodzie widoki zapierają dech w piersiach.
Poczytaj jeszcze:
Co ciekawe, w Muzeum Wsi Słowińskiej jest także obszerna ekspozycja z informacjami o Kaszubach - historii, tradycjach i zwyczajach. Dowiesz się tutaj także co łączyło Kaszubów ze Słowińcami.
Po kilku godzinach spędzonych w skansenie pojedź do Czołpina. Czeka Cię spacer po czołpińskiej plaży (jest piękna! taka szeroka i piaszczysta!). Jeśli masz jeszcze siłę i ochotę, to możesz jeszcze przejść się do latarni w Czołpinie. A jak masz dosyć wrażeń, to możesz tak jak my – po prostu odpocząć na pięknej piaszczystej plaży. Łapiąc trochę oddechu przed jutrzejszymi atrakcjami :)
(PS. W Klukach jest też darmowy parking na terenie muzeum. Nie zatrzymuj się na pierwszym. Pojedź autem trochę dalej. W Czołpinie niestety innego wyjścia nie ma. Musisz zaparkować na płatnym parkingu [zobacz])
Poczytaj jeszcze:
Pierwszym ważnym miejscem dla Kaszubów jest Chmielno, w którym zlokalizowano rodzinny Zakład Ceramiki Neclów. Od dziesięciu pokoleń produkuje się w nim najbardziej charakterystyczne kaszubskie wyroby ceramiczne. Możesz tutaj zobaczyć jak pracownicy własnoręcznie wytwarzają dzbany, misy, wazony, talerze i zdobią je niezmiennymi od lat neclowskimi wzorami.
Po wizycie u Neclów warto przejść się po Chmielnie. Kilkadziesiąt metrów w kierunku centrum miejscowości działa punkt informacji turystycznej, są bary i restauracje, w których można wypić kawę z widokiem na chmieleńskie jezioro. (jeśli masz więcej czasu możesz wybrać się na spacer dookoła jeziora - poproś o wskazówki w Punkcie IT).
Kolejna atrakcja na naszym szlaku powala na kolana. To potwornie wielki zamek w Łapalicach. Nigdy nie dokończony, powstał w czasach współczesnych, jako pomysł na życie prywatnego właściciela. Na skutek problemów finansowych i prawnych jego budowa zatrzymała się kilka lat temu i teraz pozostała jako wielka, niedokończona ruina. Oficjalnie - ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie jest zabronione. A nieoficjalnie? [przeczytaj i zobacz zdjęcia]. Ale by była atrakcja gdyby go ukończono!
Na koniec dnia jedziemy do kolejnej stolicy Kaszub, nazywanej czasem Sercem Kaszub, czyli do Kartuz. Jeśli zdążysz, przed zamknięciem wejdź do Muzeum Kaszubskiego - jest tu kilka sal z ekspozycjami o życiu codziennym na kaszubskiej wsi, historią Kartuz i zakonu Kartuzów oraz wystawy kaszubskiego rękodzieła artystycznego. Z muzeum nasze kroki kierujemy na kartuski rynek (polecamy ciastkarnię "na rogu" i lody na deptaku) a następnie idziemy w kierunku Kartuskiej Kolegiaty - unikatowego kościoła z dachem w kształcie trumny, z przepięknymi drewnianymi zdobieniami i aniołem tuż nad wejściem do kolegiaty liczącym czas do naszej śmierci.
Tuż obok kolegiaty znajduje się też Punkt Informacji Turystycznej - warto do niego wejść i zapytać o inne ciekawe miejsca na Kaszubach.
Więcej informacji:
Piątek spędzisz na Północnych Kaszubach. Twoją przygodę zacznij w kolejnej stolicy Kaszub: Pucku, gdzie - po zwiedzeniu lokalnego Muzeum Ziemi Puckiej (nowa siedziba w dawnym Szpitaliku) - pospaceruj po rynku, zobacz pucką farę, przejdź się do bosmanatu i na plażę.
Z Pucka pojedź do Rzucewa. Znajdziesz tu malowniczo położony pałac. Obecnie w samym pałacu znajduje się hotel z dobrą restauracją, a dla turystów udostępniona jest do zwiedzania jedynie mała biblioteka. Poznasz w niej ciekawą historię pałacu. Tuż obok pałacu powstał Park Kulturowy Osada Łowców Fok - jest skansen, chata z ekspozycjami i ścieżki spacerowe. (warto tu przyjechać na kijki)
Piątkową wycieczkę zakończ w Rewie. Zobacz "Półwysep Helski w miniaturze", czyli Kaszubski Szperk. To wąski skrawek lądu wchodzący wgłąb Bałtyku. Zlewają się tu wody dwóch zatok i tutaj kończy się coroczny Marsz Śledzia, w którym śmiałkowie idą na piechotę przez mielizny Zatoki Puckiej - od Kuźnicy aż do Rewy. W Rewie zostań do końca dnia, podziwiaj jak zawodowcy i amatorzy sportów wodnych szaleją na morzu, zjedz kolację w jednym z rybnych barów i poczekaj na zachód słońca.
Poczytaj jeszcze:
Wycieczkę zacznij od Leśna - miejsca najlepiej przygotowanego na Twoją pierwszą wizytę. Przejdź wzdłuż darmowej ścieżki edukacyjnej, wypełnij zadania na szlaku i poznaj różnice między kamiennymi kręgami a kurhanami. Tablice informacyjne wszystko Ci wyjaśnią.
Z Leśna pojedź do miejscowości Odry - do rezerwatu Kręgi Kamienne. Sprawdź, czy umiesz czerpać energię z Miejsca Mocy i czy potrafisz dostrzec porosty na największych kamieniach (weź lupę).
A na koniec dnia sprawdź trzecie skupisko kamiennych kręgów w Węsiorach położone nad jeziorem w otoczeniu pięknego lasu sosnowego. (w Węsiorach jest jeszcze Gród Gotów, w którym można napić się kawy).
W każdym z tych miejsc dowiesz się czegoś innego związanego z historią Gotów i z pamiątkami, które po sobie zostawili na Kaszubach. Warto zwiedzić je wszystkie jednego dnia :)
Poczytaj jeszcze:
Dlatego wybierz się na krótką wycieczkę do Szwajcarii Kaszubskiej. Przejdź się jedną z 26. świetnie przygotowanych tras spacerowych Nordic Walking. Wybraliśmy dla siebie 15-kilometrową trasę rozpoczynającą się w Hejtusie koło Pomieczyna. Co za widoki :)
Zobacz zdjęcia i przebieg trasy:
Zapraszamy także do wpisu, w którym opowiadamy jak my zwiedzaliśmy Kaszuby i ujawniamy rąbka tajemnicy: kulisy akcji Tydzien na Kaszubach.
Jeśli spodobał Ci się nasz plan, koniecznie pokaż go znajomym! Udostępnij go na Twoim profilu na Facebooku, Twitterze albo na Google+.
I daj znać czy Ci się podoba w komentarzu poniżej.
PS. To nie wszystko co warto zobaczyć na Kaszubach. Nasz przewodnik powoli zaczyna się rozrastać o nowe miejsca. Znajdziecie je tutaj: "Ciekawe miejsca na Kaszubach"
PS2. Wszystkim tym, którzy chcą wykorzystać przygotowane przez nas materiały do celów komercyjnych, przypominamy o stronie z Zasadami Korzystania z Ruszaj w Drogę Pozostałych zachęcamy do dzielenia się naszymi grafikami promocyjnymi i stroną projektu: https://www.ruszajwdroge.pl/kaszuby ze znajomymi :)
Chcemy namówić Cię, żebyś ruszył naszymi śladami. Dlatego przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kaszubski przewodnik pokazujący 10 sprawdzonych pomysłów na jednodniowe wycieczki po Kaszubach. Wystarczy 6 dni urlopu, aby przeżyć wspaniałą przygodę wśród kaszubskich miejscowości, lasów, jezior i innych turystycznych atrakcji. Jesteśmy pewni, że po tych 10 dniach na pewno wrócisz jeszcze kiedyś na Kaszuby. Po to, żeby jeszcze lepiej poznać przedziwną krainę o siedmiu stolicach, trzech sercach i wielu granicach.
Kaszuby – przedziwny region z siedmioma stolicami o trzech sercach i z wieloma granicami
Kaszuby są regionem, który od wielu wieków nie ma jednej stolicy. Do miana stolicy Kaszub aspiruje siedem miast, które prześcigają się w zasługach dla społeczności kaszubskiej. Co jakiś czas wybuchają kolejne afery, w których miasta walczą ze sobą o ten tytuł.Gdy walki o miano stolicy Kaszub ucichły pojawił się kolejny powód do rywalizacji. Miasta ogłaszały się "Sercem Kaszub" lub "Centrum/Środkiem Kaszub". W końcu zabawa się skończyła. Kartuzy opatentowały znak "Kartuzy stolica Kaszub" a Kościerzyna "Powiat Kościerski - serce Kaszub". W naszym przewodniku znajdziecie trzy kaszubskie serca i pięć stolic.
Kaszuby to przedziwny region. Oprócz tego, że nie potrafimy wskazać jego stolicy, nie wiemy jednoznacznie skąd pochodzi nazwa ‘Kaszuby’, to jeszcze nie potrafimy wskazać jego dokładnych granic. W sieci i w różnych publikacjach pojawiają się sprzeczne informacje. Ile autorów, tyle wersji. Ile stron w Internecie, tyle różnych mapek.
Jeśli skorzystasz z naszych pomysłów na 10 tematycznych, jednodniowych wycieczek po Kaszubach, każdego dnia będziesz docierać do innego regionu Kaszub. Zobaczysz pięć z siedmiu stolic Kaszub, trzy serca regionu kaszubskiego, spędzisz czas wśród malowniczych jezior, morskich plaż, lasów oraz w miejscowościach ważnych dla kaszubskiej historii.
{newsletter}
Dzień 1 (piątek): Egzotyka i pierwsze serce Kaszub
Przygodę na Kaszubach zacznij już w piątek. Koniecznie przyjedź do miejsca, które dopiero od niedawna znajduje się na mapie kaszubskich atrakcji: Parku Edukacyjnego Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Miejsca, w którym nie tylko zobaczysz egzotyczne zwierzaki, ale staniesz oko-w-oko z wielkimi gadami, potrzymasz je lub pogłasz. Park to nie tylko zwierzaki. Jest tutaj kino, bar, park zabaw dla dzieciaków. Spędzisz tu nawet kilka godzin.Kasia znalazła tu papugę, którą próbowała nauczyć mówić "Ruszaj w Drogę". Co z tego wyszło? Sam zobacz:
UWAGA! Jeśli zamierzasz zwiedzać Zoo-Egzotyczne indywidualnie, koniecznie sprawdź godziny otwarcia. Otrzymaliśmy informację, że od 1 września do odwołania, w dni robocze przyjmowane są jedynie grupy zorganizowane po wcześniejszej rezerwacji .
Tuchlino znajduje się tylko kilka kilometrów od Sierakowic i to właśnie tam wybierz się po wizycie u egzotycznych zwierzaków. Sierakowice to nietypowa miejscowość, bo pomimo tego, że wygląda jak miasteczko, wciąż pozostaje wsią. Niektórzy mówią się, że w Sierakowicach zaczynają się Kaszuby, a inni twierdzą, że Sierakowice to Serce Kaszub.
Gdy przyjedziesz do Sierakowic, przejdź się po parku w centrum miejscowości. Znajdziesz tu ołtarz papieski, na którym Papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w Pelplinie. Tuż obok parku znajdziesz drewniany Kościół Świętego Marcina, który warto zwiedzić z darmowym audioprzewodnikiem. W środku organizowane są regionalne wystawy. Polecamy Ci też lody w jednej z tradycyjnych lokalnych lodziarni tuż przy rynku.
A jeśli lubisz zakupy, to przejdź się po lokalnych sklepach z odzieżą i małych sklepach usługowych. Wiele osób przyjeżdża z Trójmiasta do Sierakowic na zakupy - tu jest po prostu taniej niż w dużym mieście.
O Sierakowicach i Tuchlinie pisaliśmy jeszcze tutaj:
Dzień 2. (sobota) – W kolebce kultury Kaszub
W sobotę przyjedź do kultowego miejsca dla historii i kultury Kaszub - do Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Park, założony przez małżeństwo miłośników Kaszub - Państwa Gulgowskich - z jednej podcieniowej chałupy rozrósł się do imponującej wielkości skansenu zawierającego liczne rekonstrukcje chat kaszubskich, zabudowań dworskich, wiatraków, kościołów i budynków lokalnych rzemieślników.
We Wdzydzach powstawały hafty kaszubskie, wyroby plecionkarskie z korzenia sosny oraz liczne publikacje związane z etnografią Kaszub.
W skansenie możesz spędzić spokojnie cały dzień. Na miejscu jest sklep, kawiarnia i karczma, w której zjesz obiad. W samych Wdzydzach Kiszewskich jest też kilka barów i sklepów.
A na koniec dnia zrób sobie krótką wycieczkę do Wiela – małej miejscowości położonej w przepięknych lasach Borów Tucholskich.
W Wielu poszukaj tradycyjnej lodziarni i przejdź się Kalwarią Wielewską. Jeśli trafisz na dobrą pogodę to zostań koniecznie na zachód słońca nad jeziorem wielewskim.
Chętni mogą także wypożyczyć kajaki lub rowerki wodne i popływać na jeziorze. Zachód słońca z poziomu wody... to jest to!
Poczytaj jeszcze:
We Wdzydzach powstawały hafty kaszubskie, wyroby plecionkarskie z korzenia sosny oraz liczne publikacje związane z etnografią Kaszub.
W skansenie możesz spędzić spokojnie cały dzień. Na miejscu jest sklep, kawiarnia i karczma, w której zjesz obiad. W samych Wdzydzach Kiszewskich jest też kilka barów i sklepów.
A na koniec dnia zrób sobie krótką wycieczkę do Wiela – małej miejscowości położonej w przepięknych lasach Borów Tucholskich.
W Wielu poszukaj tradycyjnej lodziarni i przejdź się Kalwarią Wielewską. Jeśli trafisz na dobrą pogodę to zostań koniecznie na zachód słońca nad jeziorem wielewskim.
Chętni mogą także wypożyczyć kajaki lub rowerki wodne i popływać na jeziorze. Zachód słońca z poziomu wody... to jest to!
Poczytaj jeszcze:
Dzień 3. (niedziela) – W "najnowszej stolicy" Kaszub
Co robi Gdańsk na liście naszych wycieczek po Kaszubach? Musieliśmy go tu umieścić. Bo Gdańsk jest jedną z siedmiu stolic Kaszub. Co mają Kaszubi do Gdańska? Od lat przyjeżdżali do tego największego miasta w regionie, żeby załatwiać sprawy administracyjne. W gdańskiej Oliwie spoczywają też książęta pomorscy (kaszubscy).Niektórzy w Gdańsku twierdzą, że Gdańsk jest jedyną stolicą Kaszub. Znaki z taką informacją stanęły na każdym wjeździe do miasta. Czy tak jest rzeczywiście? Pozostawmy tę teorię historykom i znawcom kaszubskiej historii. Jedno jest pewne: ta teoria wywołuje wiele kontrowersji. Szczególnie wśród dzisiejszych mieszkańców, którzy konsekwentnie zamalowują znaki głoszące tę radosną nowinę.
Odstaw spory na bok i przyjedź do Gdańska. Polecamy Ci wycieczkę do miejsc, które znajdują się poza ścisłym centrum miasta. Zacznij od wizyty na świetnie zagospodarowanym Półwyspie Westerplatte. Wyznaczono tu ścieżki spacerowe i ustawiono ekspozycje plenerowe o wybuchu II Wojny Światowej. To miejsce zmienia się z roku na rok. Jeśli dawno tu nie byłeś, przyjedź na Westerplatte ponownie.
W sezonie polecamy Ci wizytę w Twierdzy Wisłoujście. Można ją wtedy zwiedzać z przewodnikiem. Warto wejść na wieżę widokową i zobaczyć mieniący się w słońcu gdański stadion - Bursztynową Arenę. Koniecznie też zejdź do kazamatów - przewodnik świetnie opowiada w nich o sztuce obronnej.
A jak zostanie Ci jeszcze trochę czasu, to zajedź na wieczór do centrum Gdańska. Przejdź się ulicą Długą, zrób sobie zdjęcie z Neptunem (tylko najpierw przeczytaj ten wywiad), zobacz jak zmieniła się Wyspa Spichrzów, zjedz kolację w jednej z gdańskich knajp i zostań na zachód słońca nad Motławą.
PS. Jeśli nie byłeś nigdy w Gdańsku, to zamiast na Westerplatte i Wisłoujście wybierz się na spacer po Głównym Mieście. Pomoże Ci w tym nasz przewodnik: Spacer po Głównym Mieście w Gdańsku
Więcej informacji:
- Co warto zobaczyć na Kaszubach w poniedziałek?
- Gdańskie Westerplatte - spacer śladami historii
- Twierdza Wisłoujście w Gdańsku - nastarsza latarnia polskiego wybrzeża
- Gdańsk jakiego jeszcze nie widziałeś
- Fontanna Neptuna jakiej nie znacie
Dzień 4. (poniedziałek) – W sercu i drugiej stolicy Kaszub
Kolejny dzień zacznij od miasta bardzo ważnego dla historii i kultury Kaszub – Kościerzyny, która aktywnie walczy z Kartuzami o miano stolicy Kaszub, a powiat kościerski, tak jak Sierakowice mianuje się Sercem Kaszub.Zwiedzanie zacznij od Muzeum Kolejnictwa z piękną ekspozycją zabytkowych parowozów i lokomotyw. Niektórzy potrafią w nim spędzić nawet cały dzień. Przy dobrej pogodzie można zrobić tu piękne zdjęcia.
Po lokomotywach zajedź do centrum Kościerzyny na rynek. Spotkasz na nim charakterystyczną fontannę i pomnik Remusa - bohatera kaszubskiej powieści Aleksandra Majkowskiego. Znajdź go, zobacz co wiezie na swojej taczce i wypij z nim kawę korzystając z gościny kawiarni przy rynku.
Na jednym z pięter Muzeum Ziemi Kościerskiej znajdziesz jedyne w Polsce Muzeum Akordeonu, w którym zgromadzono ponad setkę pięknych instrumentów.
Zanim pojedziesz dalej przejdź się kościerskimi uliczkami, zajdź do Starego Browaru (to takie centrum handlowe z dobrą pizzerią, pubem, sklepami i... browarem) i skorzystaj z gościnnych barów mlecznych tuż przy rynku. Zjesz w nich dobry obiad już za 10 złotych.
PS. Nie bez powodu proponujemy Kościerzynę na ten dzień. To jedyne miasto na szlaku, w którym muzea są czynne także w poniedziałek. W innych miejscach zwykle w poniedziałki muzea są zamknięte.
Poczytaj jeszcze:
- Długi weekend na Kaszubach - co warto zwiedzić?
- Wycieczka na kościerski rynek
- Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie
- Muzeum Akordeonu w Kościerzynie - jedyne takie w Polsce!
- [BLOG RG] Wycieczka do Kościerzyny - zwiedzamy kaszubskie stolice
Dzień 5. (wtorek) - Na zachodnich Kaszubach
Wtorek spędź w stolicy zachodnich Kaszub - Bytowie. Zacznij od zwiedzenia gotyckiego zamku krzyżackiego - mieści się w nim Muzeum ZachodnioKaszubskie. W kilkunastu salach na dwóch piętrach znajdziesz ekspozycje pokazujące jak żyło się kiedyś na kaszubskiej wsi, wystawy historyczne i czasowe oraz warta szczególnej uwagi wystawa twórczości kaszubskich artystów (same cuda!). Zanim wyjdziesz z zamku, koniecznie zajrzyj do Informacji Turystycznej na dziedzińcu. Zapytaj o ciekawe miejsca w Bytowie i okolicach i dowiedz się, czy jest otwarta wystawa w Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie (to jeden z kolejnych punktów naszej wycieczki).Zanim pojedziesz do Płotowa, możesz jeszcze wybrać się na krótki spacer po Bytowie: zajdź na rynek, do gotyckiej wieży dawnego Kościoła Świętej Katarzyny na Placu Garncarskim a w drodze powrotnej przejdź się nowym Traktem Młyńskim.
Po zwiedzeniu Bytowa (upewnij się najpierw, czy na pewno jest dziś otwarte!) zajedź do zlokalizowanego w odległości kilku kilometrów od Bytowa Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Czeka Cię tutaj spora dawka wiedzy. W dwóch niepozornych salach budynku byłej szkoły zorganizowano ciekawą ekspozycję o walce Kaszubów o wolność, o opieraniu się germanizacji i o polskich szkołach pod zaborami. Dowiesz się jak działał Związek Polaków w Niemczech, czym było rodło, i dlaczego Kaszubom zależało na podkreślaniu ich związków z Polakami. W muzeum nie ma krzykliwych multimediów - są za to świetnie przygotowane tablice z informacjami.
Po takiej dawce wiedzy czas na odpoczynek. Nieopodal znajduje się miejsce, w którym zobaczysz z czego słyną Kaszuby. Na uboczu małej miejscowości Piaszno, na terenie należącym do gospodarstwa Klemensa Lemana, poznasz piękno Kaszub. Na tzw. Górze Lemana powstała Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw, z której zobaczysz lasy ciągnące się aż po horyzont, kolorowe pola, stawy, jeziora i pagórki. A tuż obok wieży możesz zobaczyć jak kiedyś na tych terenach mieszkali Goci. (o nich dowiesz się później). Kilka drewnianych chat nad stawem tworzy Wioskę Gotów. Podobno można w niej przenocować, a w wybrane dni sierpnia można załapać się na chleb wypiekany w tradycyjnym piecu.
Na wieży warto zostać do zachodu słońca - przy pięknej pogodzie widoki zapierają dech w piersiach.
Poczytaj jeszcze:
- Góra Lemana w Piasznie - tu zobaczysz jak piękne są Kaszuby
- [BLOG RG] Wiosenne wycieczka do Piaszna: w poszukiwaniu piękna Kaszub
- Wtorek na zachodnich Kaszubach
Dzień 6. (środa) - Poszukując granicy Kaszub
W środę poszukamy jak daleko sięgają Kaszuby. Czeka Cię wycieczka na daleką północ do miejscowości Kluki, gdzie jak mówią niektórzy: Kaszub już nie ma. Nic nie szkodzi, bo w Klukach dowiesz się bardzo dużo o dawnych Kaszubach. Prawie całą miejscowość Kluki zamieniono w skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej. Kiedyś w Klukach i okolicach mieszkali Słowińcy. Dzisiaj Słowińców już nie ma, a ich kultura wymiera. Dlaczego tak się stało? Dowiesz się na tablicach informacyjnych w słowińskich chatach.Co ciekawe, w Muzeum Wsi Słowińskiej jest także obszerna ekspozycja z informacjami o Kaszubach - historii, tradycjach i zwyczajach. Dowiesz się tutaj także co łączyło Kaszubów ze Słowińcami.
Po kilku godzinach spędzonych w skansenie pojedź do Czołpina. Czeka Cię spacer po czołpińskiej plaży (jest piękna! taka szeroka i piaszczysta!). Jeśli masz jeszcze siłę i ochotę, to możesz jeszcze przejść się do latarni w Czołpinie. A jak masz dosyć wrażeń, to możesz tak jak my – po prostu odpocząć na pięknej piaszczystej plaży. Łapiąc trochę oddechu przed jutrzejszymi atrakcjami :)
(PS. W Klukach jest też darmowy parking na terenie muzeum. Nie zatrzymuj się na pierwszym. Pojedź autem trochę dalej. W Czołpinie niestety innego wyjścia nie ma. Musisz zaparkować na płatnym parkingu [zobacz])
- Propozycja na środę - czy Kluki to jeszcze Kaszuby?
- A na plaży w Czołpinie czas wolniej płynie...
- Jak dojechać nad morze? Miałam sen, że to możliwe...
Dzień 7. (czwartek) - W stolicy i dawnym sercu Kaszub
Są takie miejsca, które pełnią bardzo ważną rolę w historii i kulturze regionu, i które choć raz w życiu trzeba zobaczyć. I czwartek jest dniem, w którym Ty też je zobaczysz.Pierwszym ważnym miejscem dla Kaszubów jest Chmielno, w którym zlokalizowano rodzinny Zakład Ceramiki Neclów. Od dziesięciu pokoleń produkuje się w nim najbardziej charakterystyczne kaszubskie wyroby ceramiczne. Możesz tutaj zobaczyć jak pracownicy własnoręcznie wytwarzają dzbany, misy, wazony, talerze i zdobią je niezmiennymi od lat neclowskimi wzorami.
Po wizycie u Neclów warto przejść się po Chmielnie. Kilkadziesiąt metrów w kierunku centrum miejscowości działa punkt informacji turystycznej, są bary i restauracje, w których można wypić kawę z widokiem na chmieleńskie jezioro. (jeśli masz więcej czasu możesz wybrać się na spacer dookoła jeziora - poproś o wskazówki w Punkcie IT).
Kolejna atrakcja na naszym szlaku powala na kolana. To potwornie wielki zamek w Łapalicach. Nigdy nie dokończony, powstał w czasach współczesnych, jako pomysł na życie prywatnego właściciela. Na skutek problemów finansowych i prawnych jego budowa zatrzymała się kilka lat temu i teraz pozostała jako wielka, niedokończona ruina. Oficjalnie - ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie jest zabronione. A nieoficjalnie? [przeczytaj i zobacz zdjęcia]. Ale by była atrakcja gdyby go ukończono!
Na koniec dnia jedziemy do kolejnej stolicy Kaszub, nazywanej czasem Sercem Kaszub, czyli do Kartuz. Jeśli zdążysz, przed zamknięciem wejdź do Muzeum Kaszubskiego - jest tu kilka sal z ekspozycjami o życiu codziennym na kaszubskiej wsi, historią Kartuz i zakonu Kartuzów oraz wystawy kaszubskiego rękodzieła artystycznego. Z muzeum nasze kroki kierujemy na kartuski rynek (polecamy ciastkarnię "na rogu" i lody na deptaku) a następnie idziemy w kierunku Kartuskiej Kolegiaty - unikatowego kościoła z dachem w kształcie trumny, z przepięknymi drewnianymi zdobieniami i aniołem tuż nad wejściem do kolegiaty liczącym czas do naszej śmierci.
Tuż obok kolegiaty znajduje się też Punkt Informacji Turystycznej - warto do niego wejść i zapytać o inne ciekawe miejsca na Kaszubach.
Więcej informacji:
- Czwartkowa wycieczka do serca i stolicy Kaszub - Chmielna i Kartuz
- [BLOG RG] Kaszubskie stolice: wycieczka do upiornych Kartuz
- Nie tylko upiorna Kolegiata. Co warto zobaczyć w Kartuzach?
- Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
- Zamek w Łapalicach - szalony pomysł niepoprawnego marzyciela
- Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie - Żywe Muzeum Ceramiki
- Chmielno - Mała Ojczyzna nad trzema jeziorami
Dzień 8. (piątek) - Na nadmorskich Kaszubach
Co zrobić w piątek na Kaszubach? Jak piątek, to tylko nad morze! A będąc nad morzem oczywiście trzeba zjeść świeżą, bałtycką rybę usmażoną w jednym z nadmorskich barów.Piątek spędzisz na Północnych Kaszubach. Twoją przygodę zacznij w kolejnej stolicy Kaszub: Pucku, gdzie - po zwiedzeniu lokalnego Muzeum Ziemi Puckiej (nowa siedziba w dawnym Szpitaliku) - pospaceruj po rynku, zobacz pucką farę, przejdź się do bosmanatu i na plażę.
Z Pucka pojedź do Rzucewa. Znajdziesz tu malowniczo położony pałac. Obecnie w samym pałacu znajduje się hotel z dobrą restauracją, a dla turystów udostępniona jest do zwiedzania jedynie mała biblioteka. Poznasz w niej ciekawą historię pałacu. Tuż obok pałacu powstał Park Kulturowy Osada Łowców Fok - jest skansen, chata z ekspozycjami i ścieżki spacerowe. (warto tu przyjechać na kijki)
Piątkową wycieczkę zakończ w Rewie. Zobacz "Półwysep Helski w miniaturze", czyli Kaszubski Szperk. To wąski skrawek lądu wchodzący wgłąb Bałtyku. Zlewają się tu wody dwóch zatok i tutaj kończy się coroczny Marsz Śledzia, w którym śmiałkowie idą na piechotę przez mielizny Zatoki Puckiej - od Kuźnicy aż do Rewy. W Rewie zostań do końca dnia, podziwiaj jak zawodowcy i amatorzy sportów wodnych szaleją na morzu, zjedz kolację w jednym z rybnych barów i poczekaj na zachód słońca.
Poczytaj jeszcze:
- Dwa oblicza Kaszubskiego Szperka w Rewie
- Pozytywne Inicjatywy w Pucku - tu wszystko staje się możliwe!
- Pałac w Rzucewie zwany Zamkiem
- Muzeum Ziemi Puckiej - typowe regionalne muzeum?
- Co warto zwiedzić w piątek na Północnych Kaszubach?
Dzień 9. (sobota) - Tajemnicze kręgi Gotów
To już przedostatni dzień na Kaszubach. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie wycieczkę pełną magii i tajemnic. W sobotę poznasz historię Gotów - ludu wędrownego, który mieszkał na terenach dzisiejszych Kaszub w I-III wieku naszej ery. Choć z Kaszubami nigdy się nie spotkali, to zostawili po sobie liczne ślady w postaci cmentarzysk, kurhanów i kamiennych kręgów.Wycieczkę zacznij od Leśna - miejsca najlepiej przygotowanego na Twoją pierwszą wizytę. Przejdź wzdłuż darmowej ścieżki edukacyjnej, wypełnij zadania na szlaku i poznaj różnice między kamiennymi kręgami a kurhanami. Tablice informacyjne wszystko Ci wyjaśnią.
Z Leśna pojedź do miejscowości Odry - do rezerwatu Kręgi Kamienne. Sprawdź, czy umiesz czerpać energię z Miejsca Mocy i czy potrafisz dostrzec porosty na największych kamieniach (weź lupę).
A na koniec dnia sprawdź trzecie skupisko kamiennych kręgów w Węsiorach położone nad jeziorem w otoczeniu pięknego lasu sosnowego. (w Węsiorach jest jeszcze Gród Gotów, w którym można napić się kawy).
W każdym z tych miejsc dowiesz się czegoś innego związanego z historią Gotów i z pamiątkami, które po sobie zostawili na Kaszubach. Warto zwiedzić je wszystkie jednego dnia :)
Poczytaj jeszcze:
- Sobotnia wycieczka do tajemniczych kamiennych kregów
- Kamienne kręgi - magia, energia, UFO, czy ki diabeł?
- Kurhany i kamienne kręgi w Węsiorach
Dzień 10. (niedziela) - Aktywny wypoczynek na szlaku
Po całym tygodniu intensywnego zwiedzania na pewno będziesz zmęczony. A co najlepiej sprawdza się na zmęczenie? Sport i aktywny wypoczynek!Dlatego wybierz się na krótką wycieczkę do Szwajcarii Kaszubskiej. Przejdź się jedną z 26. świetnie przygotowanych tras spacerowych Nordic Walking. Wybraliśmy dla siebie 15-kilometrową trasę rozpoczynającą się w Hejtusie koło Pomieczyna. Co za widoki :)
Zobacz zdjęcia i przebieg trasy:
Gdzie nocować na Kaszubach?
Często czytelnicy proszą nas o polecenie najlepszego miejsca na nocleg na Kaszubach. To trudne - standard noclegów szybko się zmienia, a i każdy ma inne oczekiwania. My zwykle wybieramy agroturystyki, prywatne pokoje, a ostatnio także apartamenty w prywatnych mieszkaniach. Sami od wielu lat korzystamy z serwisu rezerwacyjnego Booking, sugerując się opiniami innych użytkowników. Jeśli zamawiasz nocleg na Kaszubach przez Booking i zrobisz to przez nasz link polecający, to serwis przekaże nam prowizję od każdego opłaconego przez Ciebie noclegu. Będzie nam ogromnie miło, jeśli będziesz korzystał z naszego linku polecającego za każdym razem, gdy rezerwujesz nocleg. W ten sposób bardzo pomożesz Fundacji Ruszaj w Drogę! i przyczynisz się do promowania turystyki w Polsce.Posłuchaj nas
Obejrzyj jeszcze wywiad, który udzieliliśmy w lokalnej telewizji kaszubskiej TTM, w którym opowiadamy o kulisach powstawania przewodnika i naszych dalszych planach. (jeśli wywiad nie pokaże się poniżej, skorzystaj z tego linka)Post użytkownika Ruszaj w Drogę.
Odwiedź nas. Posłuchaj jak opowiadamy o Kaszubach
Chcesz posłuchać naszych opowieści o Kaszubach? Przyjdź na nasze spotkania:- Klub Polskiego Podróżnika - opowiadamy m.in. co warto zobaczyć na Kaszubach
- Warsztaty Kaszubski Szlak - kulturowo-turystyczna podróż po 2000 letniej historii Kaszub
Zapraszamy także do wpisu, w którym opowiadamy jak my zwiedzaliśmy Kaszuby i ujawniamy rąbka tajemnicy: kulisy akcji Tydzien na Kaszubach.
I po Kaszubach :)
Ciekaw jestem co myślisz o naszym planie zwiedzania Kaszub. Mam nadzieję, że z niego skorzystasz gdy będziesz w tych okolicach.Jeśli spodobał Ci się nasz plan, koniecznie pokaż go znajomym! Udostępnij go na Twoim profilu na Facebooku, Twitterze albo na Google+.
PS. To nie wszystko co warto zobaczyć na Kaszubach. Nasz przewodnik powoli zaczyna się rozrastać o nowe miejsca. Znajdziecie je tutaj: "Ciekawe miejsca na Kaszubach"
PS2. Wszystkim tym, którzy chcą wykorzystać przygotowane przez nas materiały do celów komercyjnych, przypominamy o stronie z Zasadami Korzystania z Ruszaj w Drogę Pozostałych zachęcamy do dzielenia się naszymi grafikami promocyjnymi i stroną projektu: https://www.ruszajwdroge.pl/kaszuby ze znajomymi :)
Jak się wykurujemy to coś czuję że ruszymy na zwiedzanie:)
OdpowiedzUsuńżyczymy szybkiego powrotu do zdrowia! cieszymy się ogromnie, że potrafimy Was zainspirować :) wkrótce szczegółowe opisy atrakcji, więc może Marcin jeszcze coś Cię zaskoczy? :) pozdrawiam!
UsuńBardzo piękna sprawa! Nareszcie KTOŚ opracował ciekawą trasę! Warto wypróbować póki jeszcze takie piękne słoneczko mamy! dziękuje!!!!!!!!!!! skorzystam ,bo tak pieknie to pokazaliście ,że juz się cieszę! Buziaki,cieszę sie,że znalazłam taką stronę!! Malina
OdpowiedzUsuńogromnie się cieszymy, że nasze opracowanie przypadło Ci do gustu :) mamy nadzieję, że w miarę pojawiania się nowych postów na temat pięknych Kaszub, jeszcze bardziej zachęcimy do ich odkrywania. Bo Kaszuby takie właśnie są - trzeba je odkrywać i to jest fantastyczna sprawa. Malina, dzięki za komentarz i pozdrawiamy!
UsuńSuper przewodnik. Kaszuby mają jeszcze coś o czym warto pamiętać.
OdpowiedzUsuńChcemë le so zażec ;)
Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które szkoda, że jest już mega komercyjne i drogie znajduje się Muzeum Tabaki. Dlatego nie koniecznie polecam CEPR ale zażywanie tabaki na Kaszubach to chyba mus ;)
hmm... a wiesz, nikt nam nie proponował. :) dziękujemy za miłe słowa o przewodniku pozdrawiam!
UsuńNa Kaszubach byłam tylko dwa razy, tak dawno że niewiele pamiętam. Chętnie skorzystam z Waszego przewodnika, może już w przyszłym roku....?
OdpowiedzUsuńbardzo się cieszę, że przewodnik się przyda i zainspiruje do zwiedzania Kaszub. na pewno odkryjesz Iwono jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc podczas pobytu tutaj, o których może i my posłuchamy? :) pozdrawiam!
UsuńKaszuby są fantastyczne. To niesamowite, że macie tu i zamki po krzyżackie i tyle innych atrakcji. Ciekawi mnie, czy chcesz też napisać o Żmudzi?
OdpowiedzUsuńO terenach walk Polaków, o królach i które tereny Polski kiedy były polskie, a kiedy należały do kogoś innego.
Robicie fantastyczną robotę
zrobiłby się nam z tego blog historyczny, a nie czujemy się kompetentni, żeby pisać tak szczegółowo o tych tematach :) historia raczej luźno przeplata się nam gdzieś we wpisach, gdy jest na to miejsce. dziękujemy za miłe słowa. zachęcają do dalszej pracy nad blogiem :)
UsuńWitam. Przecudny ten Wasz przewodnik po Kaszubach. Mam tylko jedno pytanie - może potraficie polecić jakieś miejsce noclegowe jako bazę dla tych wszystkich ciekawych wypadów? Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo, bardzo wspaniałe opracowanie, jest jeszcze sporo ciekawych miejsc, byliście w Leśnie, a stąd tylko 3 km i - ORLIK - cudowne miejsce, największy klasztor na Kaszubach :) może innym razem : www.siostryzorlika.pl
OdpowiedzUsuńoj tak, miejsc na Kaszubach znalazłoby się jeszcze całkiem sporo. dopiero co "liznęliśmy" ten region :) chętnie poszukamy kolejnych inspiracji. dziękuję za komentarz :)
UsuńBoskie krainy, Boskie drogi, rajskie krajobrazy, to prawdziwe życie.
OdpowiedzUsuńMogę poprosic o namiary na ten lot na paralotni? chciałabym mężowi taki prezent zrobić
OdpowiedzUsuńCześć Grażyna.
UsuńNapisz do nas wiadomość http://www.ruszajwdroge.pl/p/kontakt.html
Pomożemy :)
Pozdrawiam!
MM
Świetny plan :) Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się tutaj zawitać. Na pewno skorzystamy z podpowiedzi. A szlaków rowerowych również tam dostatek?
OdpowiedzUsuńpewnie :) śmiało można planować wycieczki rowerowe - w Szwajcarii Kaszubskiej jest kilka szlaków rowerowych, a także nordic-walking. można o nie zapytać w informacji turystycznej albo przyjść na nasze spotkanie Klubu Polskiego Podróżnika i dostać je za darmo :) (www.klub.ruszajwdroge.pl)
UsuńKaszuby to piękne okolice. W dzieciństwie dużo czasu spędzałam tam z rodzicami, a teraz własnym dzieciom staram się pokazać te najciekawsze miejsca. Ostatnio własnie byliśmy w Zoo Egzotyczne Kaszuby. Bardzo udana wycieczka, dzieci było zachwycone zwierzakami- niektóre mogły nawet dotknąć i nakarmić. Bardzo fajne miejsce, można tam spędzić cały dzień, bo oprócz Zoo jest restauracja, plac zabaw, kino, miejsce na ognisko :) Polecam na taki wypad z dziećmi :)
OdpowiedzUsuńnam też się tam strasznie podobało :) super, że wycieczka udana. co jeszcze zwiedzaliście?
UsuńJest dużo fajnych miejscówek na Kaszubach - ja jestem największym zwolennikiem okolic jeziora Wdzydzkiego, piękne okolice i zawsze super pamiętne wczasy czy to w Borsku, Lipie czy Wdzydze Kiszewskie. Ponadto jest jeszcze wiele innych ciekawych miejscowości nad jeziorami jak Sulęczyno (słynna rynna sulęczyńska dla miłośników spływów kajakowych) czy Chmielno położone w okolicy kilku jezior. Poza tym również Półwysep Helski, tyle że w sezonie wypełniony szczelnie ;)
OdpowiedzUsuńgdybym miała wybierać, to postawiłabym właśnie na Chmielno. niedługo będziemy tam mieli prezentację Klubu Polskiego Podróżnika (www.klub.ruszajwdroge.pl). a Borsk już zawsze będzie mi się kojarzył z tym, jak Maciej latał tam na paralotni. Relacja tutaj:
Usuńhttp://www.ruszajwdroge.pl/2014/12/najlepszy-prezent-lot-paralotnia.html
Świetnie się to czyta, ale...
OdpowiedzUsuńPuck, Gdańsk to Kaszuby?
Gdzie Wieżyca, Szymbark ?
Wieżyca i Szymbark to oczywiste oczywistości jeśli chodzi o Kaszuby. Gdańsk trochę przewrotnie, ale tak, z różnych źródeł wynika, że to Kaszuby :) Puck to jak najbardziej Północne Kaszuby!
UsuńDziękuje Wam za tak cenne informacje. Właśnie wybieramy się z mężem i synkiem 3-miesięcznym na Kaszuby w połowie sierpnia. Postaramy się chodź niewielką część zwiedzić.
OdpowiedzUsuńPolecacie jakieś dobre restauracje?
Pozdrawiam
z tymi restauracjami bywa różnie, więc staramy się nie polecać, ale jak byliśmy dwa razy w Checzy Rybackiej w Borkowie, to mieli tam pyszną rybkę ;) cieszę się, że informacje się przydadzą :) prosimy o komentarz po powrocie jak było. pozdrawiam!
UsuńJa bym dorzuciła Kalwarię Wejherowską :)
OdpowiedzUsuńŚwietny artykol ! Muszę zrobic do szkoly prezentacje i przeczytalem regulamin dopiero gdy spedzilem na niej kilka godzin opierając sie glownie o ten artykół mam nadzieje że nie bedzie to przeszkodą abym mogł to przedstawic przed klasą ?
OdpowiedzUsuńZ gory dziekuje bardzo mi to pomoglo :-D
Jeśli przyznasz się skąd wziąłeś te pomysły to nie ma problemu ;)
UsuńCo zobaczyć na Kaszubach to ja polecam Kaszubski Park Miniatur i Park Gigantów w Stryszej Budzie - 15 km od Kartuz niedaleko Sianowa Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Starannie wykonane makiety, atrakcje dla dzieci -Zamek Strachu, Bajkowa Kraina, Sala Śmiechu, a niedaleko Park Gigantów - gdzie można zobaczyć samolot - duże owady, ryby, ptaki.Wg mnie wycieczka na Kaszuby warta uwagi
OdpowiedzUsuńDla mnie rzezc nr 1 jeśli chodzi o atrakcje to skansen we Wdzydzach - przenosimy setki lat wstecz. Bez komercji reklam jak np. w Szymbarku. Gdzie np. wagon bydlęcy, którym przewożono ludzi na zesłanie stoi obok sali , w której urządza się wesela. Dla mnie cały cepr w szymbarku to jedna wielka komercja imx wszystkiego, byle sprzedać to turyście.
OdpowiedzUsuńNastępnym razem musicie odwiedzic też Wejherowo, to również "stolica kaszub" ;)
OdpowiedzUsuńByliśmy, choć już kilka lat temu :)
Usuńhttps://www.ruszajwdroge.pl/2014/07/czego-Hanka-szukala-w-Wejherowie.html
https://www.ruszajwdroge.pl/2014/03/jesienna-wycieczka-do-Kalwarii-Wejherowskiej.html
Mieszkam w Gdyni, więc okolice bardzo mi bliskie, a tak mało je znam. Muszę nadrobić zaległości. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń